Olimpiada Literatury i Języka Polskiego organizowana jest jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim.

I stopień − Zawody szkolne
II stopień − Zawody okręgowe
III stopień − Zawody ogólnopolskie
I stopień − Zawody szkolne

Na etap szkolny uczeń przygotowuje pracę na temat wybrany z zestawu zaproponowanego na dany rok przez Komitet Główny.

Praca powinna mieć formę rozprawki. Jej objętość winna wynosić od 10 do 15 stron znormalizowanego wydruku komputerowego (sugerowane formatowanie tekstu: czcionka Times New Roman lub Arial, wielkość 14, pojedyncza interlinia – nie więcej niż 15 stron).

Tegoroczne tematy to:
1. Małe formy poetyckie w literaturze epok dawnych (renesans – barok – oświecenie). Poetyka – funkcje – przemiany.
2. Romantyczne ekologie. Czy romantyczna wizja natury może stanowić odpowiedź na katastrofę klimatyczną?
3. – Znacie? […] – Znamy. – Więc posłuchajcie.” Przysłowia w Panu Jowialskim Aleksandra Fredry na tle zasobów i kulturowej roli paremiologii polskiej.
4. Norwid jedzie do Stanów… O doświadczeniu amerykańskim Cypriana Norwida.
5. Ptaki w poezji XX wieku.
6. Recykling w literaturze i kulturze.

Specjalizacja teatrologiczna
7. Teatr wobec wojny.
8. Gest polityczny w teatrze.
9. Bohater komedii Aleksandra Fredry – śmieszny, tragiczny, żałosny?

Temat językowy:
10. O obrotach sfer niebieskich – w języku (w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika ‒ autora przełomowego dzieła De revolutionibus orbium coelestium, 1543).

Wszystkie lektury niezbędne do opracowania tematów szkolnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dostępne będą także w wersji cyfrowej w portalu academica.edu.pl.
Dyspozycje do poszczególnych tematów są  umieszczone na stronie olimpiady https://www.olijp.pl
II stopień − Zawody okręgowe

Część pisemna obejmująca:
a) napisanie pracy na temat wybrany z kilku propozycji – z zakresu literatury lub teatru (czas trwania tej części − 240 minut);
b) rozwiązanie testu językowego (90 minut);
Rozmowa z jury na temat pracy szkolnej, czyli obrona zawartych w niej obserwacji i twierdzeń, służąca zarazem sprawdzeniu historycznoliterackiej i językowej lub teatrologicznej i językowej wiedzy olimpijczyka.
III stopień − Zawody ogólnopolskie
Na szczeblu ogólnopolskim zawody przebiegają dwuetapowo.
Wszystkich uczestników obowiązuje znajomość utworów znajdujących się na liście lektur zamieszczonej w Przewodniku po tematach na stronie www.olijp.pl oraz zagadnień, utworów i literatury przedmiotu ujętych w wybranych indywidualnie przez ucznia tematach przygotowywanych do ustnej części zawodów III stopnia
Pierwszy etap zawodów obejmuje napisanie rozprawki na jeden z tematów przedstawionych do wyboru, dotyczących historii literatury lub wiedzy o teatrze albo też dokonanie interpretacji porównawczej dwóch utworów poetyckich i/lub krótkich utworów prozą. Czas trwania tej części − 300 minut.
Ci uczestnicy zawodów III stopnia, którzy z pracy pisemnej uzyskają co najmniej 10 punktów, otrzymują tytuł finalisty.
Do części ustnej zawodów III stopnia zakwalifikowani są uczniowie, których praca pisemna została oceniona na co najmniej 20 punktów.
Wszyscy uczestnicy zawodów III stopnia powinni przygotować do samodzielnego omówienia jeden spośród tematów z zakresu wiedzy o języku. Obowiązuje ich także przygotowanie jednego z podanych tematów z zakresu wiedzy o literaturze i kulturze lub związanych z wiedzą o teatrze.
Liczba punktów zdobytych za pracę pisemną oraz punkty uzyskane za obie odpowiedzi ustne są sumowane i decydują o miejscu uczestnika na liście laureatów Olimpiady.
Laureaci i finaliści OLiJP są zwolnieni z egzaminu maturalnego z przedmiotu język polski, zwolnienie jest równoznaczne z otrzymaniem 100% na egzaminie maturalnym.
Terminarz :
ZAWODY SZKOLNE (I STOPNIA)
Przekazanie prac Komitetom Okręgowym do 25 listopada 2023 r.

ZAWODY OKRĘGOWE (II STOPNIA)
Zawody okręgowe w miastach-siedzibach komitetów okręgowych:
pisemne - 3 II 2024 r.
ustne - 2 III 2024 r.

ZAWODY OGÓLNOPOLSKIE (III STOPNIA)
23 III 2024 - część pisemna w miastach-siedzibach komitetów okręgowych
13 IV 2024 - część ustna w Warszawie