Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

  • Home
  • PASCH
  • Aktualności

Aktualności o programie PASCH

Rok szkolny 2017-2018

Wystawa ,,Globalna kontrola i cenzura"

,,Wiedza to władza. Tę zaś dzierżą przede wszystkim ci, którzy kontrolują przepływ informacji. Dotyczy to zwłaszcza kultury cyfrowej, gdyż wszelka znajdująca się w globalnej sieci internetowej informacja może zostać zmanipulowana w sposób niekontrolowany.”

To wprowadzenie do współorganizowanej przez Goethe Institut wystawy ,,Globalna kontrola i cenzura” w białostockiej Galerii Arsenał, na którą udali się uczniowie grup DSD klas II i III gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami języka niemieckiego. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat cenzury, utajniania informacji, inwigilacji jak i masowego dostępu do danych osobowych, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy.

Wystawa dała z pewnością uczniom do myślenia, czy warto ujawniać w sieci informacje o sobie m.in. na portalach tak popularnych wśród młodych ludzi jak Facebook czy Istagram.

018    020  IMG 20180216 145121      IMG 20180216 145059

Warsztaty muzyczne w języku niemieckim!

13.11.2017 pięćdziesięciu uczniów klas drugich gimnazjum wzięło udział w niezwykłych warsztatach muzycznych. Pod kierunkiem specjalistów: Marie Christine Banga oraz Magnusa Landsberga nasza młodzież miała okazję w sposób kreatywny doskonalić swoje umiejętności językowe i muzyczne.

Wspólna praca muzyków i uczniów połączona z zabawą uwieńczona została krótkim koncertem, podczas którego mogliśmy podziwiać kunszt artystyczny gości z Niemiec oraz rezultaty czterogodzinnych warsztatów. Młodzież zaprezentowała 2 utwory muzyczne: „Wir sind groβ” oraz „Lieblingsmensch”. Do wspólnego śpiewania została zaproszona również publiczność- uczniowie klas siódmych SP, drugich i trzecich PG oraz pierwszych LO.

Nasi poniedziałkowi goście Marie Christine Banga oraz Magnus Landsberg mieszkają na co dzień w Hamburgu, gdzie aktywnie zajmują się twórczością artystyczną na deskach teatralnych i w zespołach muzycznych (Liza&Kay, Johannes Oerding, Adel Tawil, Gregor Meyle, Sarajane, Hamburg Singt, Rocky Horror Show) oraz prowadzą imprezy artystyczne na terenie Niemiec i Szwajcarii.

Organizatorem warsztatów w naszej szkole jest Instytut Goethego w Warszawie.

 


Projekt Instytutu Goethego „Deutsch hat Klasse”

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku już po raz trzeci biorą udział w projekcie organizowanym przez Goethe-Institut Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do partycypacji na rzecz otaczającego ich środowiska, by uczniowie poszukiwali, współdziałali i współdecydowali w dążeniu do stworzenia idealnego miejsca do nauki języka niemieckiego w szkole.

Zadaniem uczniów będzie zastanowienie się nad tym, jak będzie wyglądała ich wspólna klasa języka niemieckiego, a w konsekwencji zaaranżowanie jej tak, aby wszyscy zarówno uczniowie jak też nauczyciel czuli, że to jest „ich klasa”.

Projekt uzyskał certyfikat European Language Label, europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania iuczenia się języków obcych. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Opiekunem projektu w szkole jest p. Małgorzata Nieroda, zespół składa się z 16 uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, zmiany będą wprowadzane w sali 325.


 Rok szkolny 2016-2017 

Letni kurs językowy w Schwäbisch Hall  2017

Z radością informujemy, że Agnieszka Szpakowska i Kinga Papciak będą mogły wziąć udział w trzytygodniowym kursie języka niemieckiego dla młodzieży (JuKu), który odbędzie się w malowniczo położonym mieście Schwäbisch Hall. Jesteśmy pewni, że będzie to wyjątkowe przeżycie dla obu naszych uczennic z klasy IIIa gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy i życzymy miłej zabawy!


Obóz językowy w Druskiennikach 2017

Tegoroczne stypendium Instytutu Goethego na obóz językowy w Druskiennikach otrzymała Kaja Lebiedzińska z klasy 2A gimnazjum.

 Serdecznie gratulujemy i życzymy dobrej zabawy!


Goethe Zertifikat B1 - sukces uczniów PG 32

Dnia 19.05.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do egzaminu Goethe Zertifikat B1 przeprowadzonego w naszej szkole  przez komisje Instytutu Goethego.

Serdecznie gratulujemy następującym osobom uzyskania Goethe Zertyfikat B1:  Magdalenie Alifier (kl. IA), Kornelowi Talkowskiemu (kl. IB), Szymonowi Bagińskiemu, Małgorzacie Szeląg (kl IIA), Paulinie Klepadło (kl. IIB), Hubertowi Aleksiukowi, Evie Galej, Julii  Iwańczuk, Kamili Mistarz,  Annie Piłasiewicz (kl. IIIA), Zofii Geresz, Dominice Klebanowskiej, Magdalenie Rynkowskiej, Michałowi Twarowskiemu (kl. IIIB), Zuzannie Biesiada, Karolowi Janiukowi oraz Jacekowi Pietruszkiewiczowi (kl. IIIC ).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego.


Festiwal Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL

Dnia 27 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL odbywającym się pod patronatem Pierwszej Damy RP Pani  Agaty Dudy. Konkurs miał miejsce w auli Wyższej Szkoły Manedżerskiej w Warszawie. Konkurencja była ogromna, do eliminacji zgłosiło się około 100 szkół.Motywem przewodnim festiwalu była piosenka o matce. Nasze gimnazjum reprezentował duet: Zofia Geresz- solistka oraz Wojciech Wasilewski akompaniator (gitara) , który przedstawił utwór Christiny Stuermer "Mama".  Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 26 maja w Warszawie. Czekamy w napięciu na wyniki oraz trzymamy kciuki!

Organizatorzy konkursu na terenie szkoły:

Barbara Kornieluk 
Marzena Rychter


Dzień nauki z Istytutem Goethego

Miło nam było Gościc dn. 28.02.2017 p. Christopha Mohra z Instytutu Goethego w Warszawie. Podczas swojej kolejnej wizyty w naszej szkole przeprowadził warsztaty dla trzech grup uczniów klas trzecich PG przy użyciu nowoczesnej technologii informatycznej. Uczniowie mieli okazję pracować z tabletami, które przywiózł nasz gość. W grupach zmagali się z licznymi zadaniami leksykalnymi i kulturowymi. Opisywali siebie i swoich znajomych. Przedstawiali w urozmaicony i kreatywny sposób wymyślone przez siebie historie.

Już cieszymy się na jego kolejną wizytę w naszych murach szkolnych.


Tydzień Języków Obcych i gość z Instytutu Goethego

Dnia 5.12.2016r gościliśmy w szkole p. Christopha Mohra, konsultanta ds. Nauczania Języka Niemieckiego z Instytutu Goethego w Warszawie. Pan Mohr przeprowadził warsztaty dla dwóch grup uczniów na temat muzyki popularnej w Niemczech. W warsztatach uczestniczyły klasy drugie. Uczniowie mieli okazję pracować z plakatami, które przywiózł nasz gość. W grupach zmagali się z licznymi zadaniami leksykalnymi i kulturowymi. Poznali nowe zespoły, reprezentujące różne style muzyczne, dowiedzieli się o wielu festiwalach i innych imprezach kulturalnych w Niemczech.

Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi i mamy nadzieję, że już wkrótce znów nasz odwiedzi.

pasch


Wyjazd do Warszawy na uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Deutsch hat Klasse": 05.-07.06. 2016

W dniach 05.-07.06.2016 grupa 28 uczniów klas I i II Publicznego Gimnazjum 32 wraz z opiekunkami panią Sylwią Toczydłowską i panią Agnieszką Rybicką (opiekunkami szkolnej grupy konkursowej) brało udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zostali zaproszeni przez Instytut Goethego na galę rozdania nagród w konkursie "Deutsch hat Klasse", w którym również uczestniczyli. Mimo, że tym razem nie zajęliśmy żadnego miejsca, niezmiernie miło nam było uczestniczyć w spotkaniu laureatów. Nasi uczniowie miło spędzili czas, poznając rówieśników z innych szkół należących do programu PASCH.

W trakcie pobytu opiekę nad naszą grupą sprawował koordynator programu PASCH w Polsce pan Piotr Szyposzyński z Instytutu Goethego w Warszawie.

W poniedziałek gimnazjaliści uczestniczyli w grze symulacyjnej "Klasa z klasą", której ideą było współdziałanie, współdecydowanie i współodpowiedzialność w planowaniu i podejmowaniu decyzji w grupach. Uczniowie naszego gimnazjum grali ze swoimi rówieśnikami z Warszawy i Łodzi.

Po południu odbyło się uroczyste wręczenie nagród, które uroczyście rozpoczęła pani Ulrike Würz (Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego oraz  Dyrektor Działu  Językowego) oraz pomysłodawczyni konkursu "Deutsch hat Klasse" pani Ewa Ostaszewska. Honorowym gościem gali był ambasador Niemiec w Polsce pan Rolf Nikel oraz przedstawiciele MEN.

Główną atrakcją tego dnia był koncert niemieckiego zespołu Tom Thaler & Basil, przy którego muzyce doskonale bawili się wszyscy zaproszeni przez Instytut Goethego goście.

 

   

   

 

 

 

 

  

   


Festiwal teatralny w Wilnie: 20.-26.05.2016

Od 20 maja, przez 6 dni nasi gimnazjaliści wraz z opiekunami panią Agnieszką Rybicką, panią Alicją Kamińską oraz naszym praktykantem Jakobem Gomolką oraz uczniowie szkół PASCH z Węgier, Litwy i Słowacji uczestniczyli w warsztatach teatralnych "Teilen und Tauschen" zorganizowanych przez Instytut Goethego w Pradze. Pod kierunkiem instruktorów i pedagogów młodzież przede wszystkim doskonaliła umiejętności językowe oraz próbowała interpretować fragmenty sztuk, których autorami byli również utalentowani gimnazjaliści. Poza ciężką pracą nad tekstami był czas na zwiedzanie Wilna i okolic. Atrakcją była też wycieczka do Trok i występ "Afrikos Muzikos Vilniuje".

 

Na zakończenie warsztatów uczniowie zaprezentowali swoją twórczość sceniczną przed ambasadorami Polski i Węgier oraz publicznością, która bardzo żywo reagowała na to, co działo się na scenie i rzęsistymi brawami nagradzała młodych artystów. Opiekunami grupy teatralnej są p.Agnieszka Rybicka, p.Barbara Kornieluk oraz Jakob Gomolka przebywający w naszej szkole  w ramach współpracy z niemiecką organizacją "Kulturweit".

Cały spektakl można będzie obejrzeć w naszej szkole 17 czerwca o godzinie 9.00.

Serdecznie zapraszamy!


Deutsch hat Klasse

Grupa 28 uczniów biorących udział w projekcie „Deutsch hat Klasse” od października 2015 roku spotykała się regularnie w celu zaaranżowania sali 325, tak by jej wnętrze sprzyjało nauce języka niemieckiego. Burza mózgów, długie dyskusje, a w końcu zapał i praca grupy zaowocowała stworzeniem pięknych dekoracji okazjonalnych oraz stałych. Uczniowie przygotowując samodzielnie materiały stymulujące naukę oraz dekoracje  rozwijali swoje zainteresowanie związane z poznawaniem języka niemieckiego oraz poznawali geografię, kulturę  i tradycje krajów niemieckojęzycznych. Ważnym elementem realizacji projektu była umiejętność pracy w grupie, współdecydowanie i współdziałanie.

Prace grupy, oraz realizację ich pomysłów wspierało wielu ludzi: Dyrekcja, rodzice oraz pracownicy administracji szkoły za co serdecznie dziękujemy!!

Główny etap projektu „Deutsch hat Klasse” został ukończony, co nie oznacza, że członkowie grupy nie mają więcej pomysłów. Nadal się spotykają i przyjemnie spędzając czas, wspólnie tworzą wizualizacje swoich pomysłów.

 

 


Trzytygodniowe stypendium językowe JuKu - sierpień 2016

Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły Julia Masalska oraz Magdalena Tomaszuk otrzymały stypendium JuKu 2016 -– trzytygodniowy letni kurs językowy w Niemczech.

Stypendium zostało ufundowane przez Instytut Goethego w ramach udziału Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w inicjatywie PASCH „ Schulen: Partner der Zukunft”  („Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

Julia i Magda spędzą trzy tygodnie w Niemczech, podczas których będą uczestniczyć w kursie językowym, wycieczkach krajoznawczych, projektach. Udział w JuKu to możliwość spotkania uczniów szkół PASCH z całego świata, nawiązania przyjaźni oraz doskonalenia znajomości języka niemieckiego.

 Gratulujemy!


Wizyta przedstawicieli Instytutu Goethego w naszej szkole! -18.01.2016

18.01.2016r. gościliśmy w naszej szkole  przedstawicieli Instytutu Goethego w Warszawie, panią  Ulrikę Würz (Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego oraz  Dyrektor Działu  Językowego), panią  Agnieszkę Skotarek (Zastępca Dyrektora Kursów i Egzaminów) oraz pana Piotra  Szyposzyńskiego (Koordynator projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ – PASCH).

Pani Agnieszka Skotarek przeprowadziła szkolenie dla naszych wszystkich nauczycieli języka niemieckiego, dotyczące przygotowania i przeprowadzenia egzaminów Instytutu Goethego dla młodzieży FIT1 oraz FIT2.

Pan Piotr Szyposzyński spotkał się natomiast z rodzicami oraz  zainteresowanymi uczniami PG32 oraz międzyszkolnych popołudniowych grup DSD, na którym przekazał najważniejsze informacje dotyczące tych egzaminów.

Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne dzięki współpracy z Instytutem Goethego stwarza swoim uczniom możliwość uzyskania potwierdzenia znajomości języka niemieckiego jako obcego (Deutsch als Fremdsprache), poprzez przystąpienie do egzaminów Fit in Detsch1 lub Fit in Deutsch2 opracowanych przez Goethe-Institut.

Goethe-Zertifikat A1: Fit in Deutsch 1 oraz A2: Fit in Deutsch2 jest przeprowadzany i oceniany na całym świecie według tych samych kryteriów. Prace pisemne i egzamin ustny oceniane są zawsze  na podstawie tych samych, jednolitych kryteriów przez dwóch egzaminatorów.

Mamy nadzieję, że możliwość przystąpienia i zdania tych egzaminów zmotywują uczniów gimnazjum do dalszej efektywnej nauki języka niemieckiego.

 

   

 

Więcej informacji na temat egzaminów:

Fit in Deutsch  1: https://www.goethe.de/de/spr/kup/prf/prf/gzfit1.html

Fit in Deutsch 2: https://www.goethe.de/de/spr/kup/prf/prf/gzfit2.html


Sukces w konkursie  teatralnym!

Nasi uczniowie klas III PG: Julia Bogusz, Urszula Puciłowska, Weronika Muśko, Ewa Gross, Karol Jóźwik, Michał Gerasimiuk, Konrad Szaciło i Maciej Szerenos  zostali laureatami międzynarodowego festiwalu teatralnego w języku niemieckim "Teilen und Tauschen".

  

Został on zorganizowany przez Instytut Goethego w Pradze. W konkursie wzięły udział szkoły PASCH z Węgier, Polski, Litwy, Słowacji i Czech. Nagrodą są międzynarodowe tygodniowe warsztaty teatralne w Wilnie.

Opiekunami grupy teatralnej są p.Agnieszka Rybicka, p.Barbara Kornieluk oraz Jakob Gomolka przebywający w naszej szkole  w ramach współpracy z niemiecką organizacją "Kulturweit".

 Serdeczne gratulacje!!!


Deutsch hat Klasse

Niemiecki ma klasę/ Deutsch hat Klasse
- WSPÓŁPRACUJEMY, WSPÓŁDECYDUJEMY, WSPÓŁDZIAŁAMY

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Gimnazjum Nr. 32 Dwujęzyczne   w Białymstoku . Są obecnie jednym z 79 zespołów biorących udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2015/2016. Nasz zespół liczący 28 uczniów z pierwszych i drugich klas gimnazjum będzie pracował pod kierunkiem p. Agnieszki Rybickiej oraz p. Sylwii Toczydłowskiej, a zmiany będą przeprowadzane w sali 326.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. 

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec . 


 "Wir haben Klasse" marzec - czerwiec 2015

W marcu 2015 r. klasa III b PG wzięła udział w konkursie organizowanym przez  Goethe – Instytut „Wir haben Klasse” („My mamy klasę”). Celem konkursu była zmiana wystroju wnętrza jednej z sal lekcyjnych tak, aby nauka w niej była przyjemniejsza. Uczniowie pod kierunkiem opiekuna projektu, pani Agnieszki Zalewskiej, dekorowali salę 321. Klasa została podzielona na mniejsze grupy, które podzieliły się zadaniami. Efektem pracy były m.in. dekoracje ścienne na tablicach korkowych, prace, plakaty, ozdoby okienne oraz na drzwiach sali, w dużej mierze zrobione własnoręcznie przez uczniów. Uczniowie przynieśli też kwiaty doniczkowe na parapet. Jedna z tablic korkowych oraz ozdoby okienne i na drzwiach poświęcone były tematowi „Ostern” („Wielkanoc”), gdyż urządzanie sali przypadło w okresie przed Świętami Wielkanocnymi.

Uczestnictwo w projekcie i aranżowanie sali sprawiło uczniom wiele satysfakcji. Pracując nad zmianami poznawali nie tylko język niemiecki, ale uczyli się również współpracy – przedstawiając swoje pomysły, dyskutując i dochodząc do kompromisów.

Na koniec roku szkolnego 2014/2015 uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz torby z logo Goethe – Instytut.

Poprzez ten projekt pokazaliśmy, że język niemiecki w naszej szkole jest bardzo ważny i popularny.


 "Stofftaschenprojekt" - prezenty z Chińskiej szkoły PASCH

22 czerwca 2015r. dotarła do Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku przesyłka z Chin. Uczniowie realizujący projekt w języku niemieckim, otrzymali prezent od rówieśników ze szkoły partnerskiej w Qingdao No.2 High School (Chiny). Są to ekologiczne, bawełniane torby ozdobione równie wyjątkowymi rysunkami, jakie nasi uczniowie wysłali do uczniów z Chin.

 Kolejnym etapem projektu będzie nawiązanie korespondencji z koleżankami i kolegami z Qingdao.

 Projekt jest realizowany pod patronatem Instytutu Goethego w ramach inicjatywy PASCH „Schulen: Partner der Zukunft” (Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

 Projekt koordynują nauczyciele języka niemieckiego: p. Marta Zackiewicz-Wasilewska (Białystok) i p. Qu Xi (Qingdao).

 

 

„Stofftaschenprojekt” – międzynarodowy projekt w języku niemieckim

Uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku  rozpoczęli pracę nad projektem w języku niemieckim.

Partnerem projektu jest szkoła z Chin Qingdao No.2 High School.

Język niemiecki jest językiem łączącym na całym świecie szkoły partnerskie PASCH. Dzięki projektowi uczniowie z Białegostoku i Qingdao będą mogli się poznać, nawiązać korespondencję, a w przyszłości wziąć udział w wymianie uczniowskiej pomiędzy szkołami.

Uczniowie przygotowują dla rówieśników ze szkoły partnerskiej własnoręcznie wykonany prezent. Są to ekologiczne, bawełniane torby ozdobione wyjątkowymi rysunkami inspirowanymi hasłem „PRZYJAŹŃ”.

Przygotowane torebki wraz z krótkimi listami zostaną wysłane do szkoły partnerskiej i być może dadzą początek interesującej przyjaźni.

Projekt koordynują nauczyciele języka niemieckiego: p. Marta Zackiewicz-Wasilewska (Białystok) i p. Qu Xi (Qingdao).


Trzytygodniowe stypendium językowe JuKu 2015

 Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Daria Sadowska  (IIIa gim) i Kornel Papciak (IIIb gim) otrzymali stypendium JuKu 2015 -– trzytygodniowy letni kurs językowy w Niemczech .

Stypendium zostało ufundowane przez Instytut Goethego w ramach udziału Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w inicjatywie PASCH „ Schulen: Partner der Zukunft”  („Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

Daria i Kornel spędzą trzy tygodnie w Niemczech, podczas których będą uczestniczyć w kursie językowym, wycieczkach krajoznawczych, projektach. Udział w JuKu to możliwość spotkania uczniów szkół PASCH z całego świata, nawiązania przyjaźni, doskonalenia znajomości języka niemieckiego.

 Gratulujemy!


21 listopad 2014r - oficjalne przekazanie naszej szkole certyfikatu współpracy PASCH

21 listopada 2014 roku obchodziliśmy 95. rocznicę powstania szkoły.

W tym dniu bardzo ważnym punktem programu było oficjalne przekazanie PG 32 certyfikatu współpracy PASCH. Dyrektor Szkoły Dariusz Bossowski podkreślił wagę współpracy z Instytutem Goethego i stwierdził, iż korzyści jakie płyną z niej dla naszych uczniów i całej szkoły są nie do przecenienia.

 

 W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas bardzo ważni goście:

Pan Claas-Dietrich König - Zastępca kierownika Wydziału Kultury w Ambasadzie Niemiec w Warszawie

Pani Ulrike Würz - Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie

Dr Cordula Hunold  - Koordynator programu PASCH w Europie Środkowowschodniej, Instytut Goethego Praga

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia był występ w naszej szkole niemieckiego rapera Chefketa, to oczywiście również inicjatywa Instytutu Goethego oraz wynik przystąpienia  PG 32  do programu PASCH. Specjalną niespodziankę dla Chefketa przygotowali uczniowie kl. II PG Karol Jóźwik i Wojtek Wojtkowski, którzy pod opieką p. Łukasza Krawczyka napisali własną piosenkę specjalnie dla naszego gościa i przed występem rapera zaprezentowali ją całej społeczności szkolnej i innym gościom.

Relację z koncertu można przeczytać na stronie:

 Ambasady Niemiec: http://www.polen.diplo.de/Vertretung/polen/de/11-kultur-dt-minderheit/01-aktuelles/deutschinpolen.html

 Instytutu Goethego: http://www.goethe.de/ins/pl/lp/lhr/dlp/pas/ver/de13674191.htm

          

        

        

        

        

                      więcej zdjęć z koncertu Chefketa w galerii szkolnej - zapraszamy


30 października 2014r - niezwykła lekcja języka niemieckiego

Instytut Goethego przy współpracy z  CEN w Białymstoku zaprosił naszych uczniów gimnazjum na niezwykłą lekcję niemieckiego, która odbyła się  30 października 2014r. 75 uczniów II klas gimnazjum wzięło udział w niezwykłym przedstawieniu "Robinson Crusoe" na podstawie sztuki Nino DIntrony i Giacomo Ravicchia, które odbyło się w budynku CEN na ul. Złotej w Białymstoku. Reżyseria i obsada: Achim Conrad (movingtheare.de) i Andrzej Bocian (Teatr Baj).

Spektakl ROBINSON AND CRUSOE wyruszył na tournée po Polsce zorganizowane przez Instytut Goethego. Pierwszą część wędrówki Robinsona po północnej i wschodniej części Polski zorganizował Goethe Instytut  w Warszawie. Od 27 do 30 października spektakl odwiedził Piłę, Trąbki Wielkie, Olsztyn i Białystok. Następnie 3 listopada rozpoczął  tournée po Polsce południowej.

W spektaklu wystąpiło dwóch aktorów: z Niemiec i Polski, każdy z nich używał na scenie swego ojczystego języka.

Bohaterowie spektaklu noszą symboliczne imiona od imienia i nazwiska Robinsona Crusoe z powieści Daniela Defoe. Autorzy sztuki rozdzielili znanego bohatera literackiego na dwóch: Robinsona i Crusoe. Właśnie w tym i cały spektakl się mieści. To opowieść o wrogości i przyjaźni, o lęku przed obcym i odkrywaniu podobieństw między ludźmi.
Ten ważny temat został przedstawiony z lekkością i humorem.
Dwóch mężczyzn na dachu domu. Wokół woda, aż po horyzont. Mówią różnymi językami. Nie mogą się porozumieć. Skąd się tam wzięli? Nie to pytanie jest w spektaklu najważniejsze, ale  co tak naprawdę w porozumieniu dwóch osób jest najistotniejsze.

Po przedstawieniu, które wszystkim się bardzo podobało, nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z aktorami o ich życiu, zawodzie oraz samym przedstawieniu.

       

       

      

Kontakt

85 65 11 416