II LO   PG 32   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

godło Polski

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne w Białymstoku

Stypendia PASCH

Rok szkolny 2015/2016

Julia Masalska i Magdalena Tomaszuk uczennice klasy IIIb oraz Julia Buraczewska z klasy IIIc to tegoroczne stypendystki Instytutu Goethego.

Julia Masalska i Magdalena Tomaszuk przez trzy tygodnie uczestniczyły w letnim kursie językowym w Bielefeld, połączonym z poznawaniem kultury Niemiec i okolic. Nasze uczennice na koniec kursu miały możliwość podejścia do egzaminu językowego na poziomie B2 i oczywiście z sukcesem go zdały. Uzyskały Goethe - Zertifikat B2.

Serdecznie gratulujemy!!!!!

Julia Buraczewska wzięła udział w dziesięciodniowym obozie językowym PASCH Sprach-Camp w Druskiennikach na Litwie.

Oto relacje naszych stypendystek:

 

Julia Masalska: "W dniach 07.08-27.08.2016 miałam okazję uczestniczyć w kursie językowym organizowanym przez Instytut Goethego w ramach programu PASCH. Odbywał się on w miejscowości Bielefeld. W ciągu tych trzech tygodni miałam okazję nie tylko poszerzać swoją wiedzę z języka niemieckiego, ale także zawierać nowe znajomości i  poznawać obyczaje panujące  w innych krajach.
Na początku kursu zostaliśmy podzieleni  na grupy, w których mieliśmy zajęcia językowe. Takie lekcje odbywały się od poniedziałku do piątku, codziennie po trzy godziny. Wszyscy nauczyciele byli bardzo mili i zawsze chętni do pomocy. Po zajęciach zajmowaliśmy się przygotowaniem projektów, które przedstawialiśmy podczas wieczoru pożegnalnego.  Ja wzięłam udział w projekcie „Bielefeld für  uns”. Dzięki temu mogłam poznać miasto, w którym mieszkaliśmy. Spacerowanie i robienie zdjęć podczas projektu sprawiło mi wiele radości. Po przygotowywaniu projektu mieliśmy zapewnione różne atrakcje np: wyjście do Muzeum dr Oetkera, parku linowego, zoo, ogrodu botanicznego, na basen, robienie masek gipsowych, wieczory filmowe i piękności itp. Także nie można było się nudzić.
Podczas pobytu w Niemczech mieliśmy dwie całodniowe wycieczki: do Münster i do Köln. Oba miasta zrobiły na mnie duże wrażenie. Podobało mi się, że dzień przed wycieczką mieliśmy lekcję o danym mieście i wiedzieliśmy co interesującego możemy tam zobaczyć.  Na koniec mieliśmy jeszcze okazję zdawać egzaminy Instytutu Goethego na wszystkich poziomach zaawansowania, z czego skorzystali prawie wszyscy.
Po tych trzech tygodniach czuliśmy się, jakbyśmy znali się już co najmniej 10 lat. To cudowne uczucie. Każdy miał łzy w oczach podczas pożegnania. Nie było łatwo się rozstać. Na szczęście mamy kontakt przez Internet.  Każdemu życzę możliwości przeżycia takiej przygody, bo pozostawiła ona cudowne wspomnienia."

 

 

 


 

Magdalena Tomaszuk: "Od 07 do 27 sierpnia br. miałam przyjemność uczestniczyć w kursie językowym organizowanym przez Instytut Goethego. Odbywał się on w miejscowości Bielefeld w północno-zachodniej części Niemiec.  W kursie uczestniczyły 72 osoby z całego świata. Miałam okazję rozmawiać z uczniami z Malawi, Etiopii, Chorwacji, Ukrainy, Egiptu, Iranu, Indii, Chin, Wybrzeża Kości Słoniowej i Polski, w wieku od 14 do 19 lat. Na początku wyjazdu podzielono nas poziomem znajomości niemieckiego na 5 grup, w których następnie mieliśmy lekcje. Wszyscy nauczyciele byli bardzo mili i chętni do pomocy. Z przyjemnością uczestniczyłam w zajęciach. Podczas nich poznawaliśmy niemiecką kulturę i obyczaje, opowiadaliśmy o swoich krajach i zainteresowaniach, a także przygotowywaliśmy się do egzaminu z Instytutu Goethego, potwierdzającego naszą znajomość języka na dowolnym poziomie. Egzamin pisaliśmy w ostatnim tygodniu kursu. Wielu osobom udało się uzyskać pozytywny wynik na nim.  Po południu mogliśmy uczestniczyć w różnorodnych zajęciach rekreacyjnych, takich jak: wyjście do parku linowego, gra w kręgle, zawody sportowe, robienie masek z gipsu, śpiewanie, zwiedzanie Sparrenburgu, tj. zamku w Bielefeld, pływanie na basenie, czy po prostu spacer po mieście. Wszystko odbywało się w miłej i przyjaznej atmosferze. Każdy uczestnik wyjazdu miał za zadanie uczestniczyć w realizowaniu jednego z pięciu projektów: Bielefeld für uns, Hip Hop, Tatort Bielefeld, Kurs Zeitung, Mode aus Müll. Efekty naszej pracy prezentowaliśmy w ostatni wieczór. Podczas wyjazdu mieliśmy dwie dłuższe wycieczki. Zwiedzaliśmy Köln i Münster.  Wielkie wrażenie wywarła na mnie Katedra w Köln. Wspaniałe jest to, że w przeddzień wycieczek uczyliśmy się o tych miastach na lekcjach. Nauka przychodziła z łatwością, kiedy mieliśmy świadomość, że następnego dnia będziemy mieli możliwość zobaczenia na własne oczy tego, co mamy na lekcjach. Mile wspominam każdą chwilę spędzoną na kursie. Dzięki temu, że rozmawialiśmy ze sobą po niemiecku, poziom mojej znajomości tego języka znacznie się polepszył. Niemiecki stał się dla mnie naturalny. Na kursie wielu wspaniałych przyjaciół, których nigdy nie zapomnę. Przez te 3 tygodnie staliśmy się jak jedna, wielka rodzina. Ze smutkiem żegnaliśmy się na koniec. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała okazję uczestniczyć w podobnym wyjeździe."

 


  

Julia Buraczewska: "W dniach 3.07 – 12.07. 2016r. wzięłam udział w obozie językowym PASH Sprach- Camp w Druskiennikach. Oprócz uczniów z Polski uczestnikami byli również uczniowie z trzech innych krajów: Litwy, Ukrainy i Białorusi. Każdego dnia odbywały się zajęcia przygotowane przez nauczycieli języka niemieckiego, które pozwoliły nam na rozwijanie naszych dotychczasowych umiejętności i poszerzanie znajomości języka, również w codziennym życiu. Najbardziej podobał mi się popołudniowy czas spędzony wraz ze studentami z Austrii, którzy nauczyli nas wiele o środowisku i ekologii. Cały program realizowany był w języku niemieckim. Wszystkie atrakcje, wycieczki były niezwykłe i z pewnością umiliły nam czas. Poznałam wielu wspaniałych ludzi i nawiązałam nowe znajomości. Cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w tym obozie i jest to niewątpliwie niezapomniane przeżycie."

 

 

Rok szkolny 2014/2015

Daria Sadowska  (IIIa gim) i Kornel Papciak (IIIb gim) to stypendyści JuKu 2015, wzięli oni udział w trzytygodniowym letnim kursie językowym w Niemczech .

Stypendium zostało ufundowane przez Instytut Goethego w ramach udziału Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w inicjatywie PASCH „ Schulen: Partner der Zukunft”  („Szkoły: Partnerzy Przyszłości”).

Oto relacja Darii z pobytu na stypendium:

„W dniach 05.07 - 25.07.2015 uczestniczyłam w trzytygodniowym letnim kursie językowym organizowanym przez Instytut Goethego w ramach programu PASCH .W malowniczej niemieckiej miejscowości o nazwie Schwäbisch Hall   nie tylko doskonaliłam znajomość języka niemieckiego, ale także korzystałam z szerokiej gamy zajęć rekreacyjnych. Niewątpliwie ważną częścią programu były codzienne trzygodzinne lekcje, które odbywały się w grupach o różnym poziomie zaawansowania. Po nich uczestniczyliśmy w projektach – zdecydowałam się na udział w kółku teatralnym. Efekty naszej pracy prezentowaliśmy podczas wieczoru pożegnalnego. Popołudnia spędzaliśmy różnorodnie, nie mogliśmy się nudzić. Warto wspomnieć tu o takich atrakcjach jak wypiekanie tradycyjnych precli, wizycie na uniwersytecie w Manheim czy pieszych wędrówkach po górach.  Wieczorami odbywały się zajęcia sportowe, artystyczne lub dyskoteki. Soboty przeznaczono na całodniowe wycieczki, podczas których zwiedziliśmy większe miasta położone w pobliżu  - Norymbergę i Stuttgart. Czas spędzony w Niemczech możemy uznać za niezwykle udany także dzięki wspaniałej kadrze oraz nowym  przyjaciołom  z całego świata.

W kursie uczestniczyli uczniowie z Ukrainy, Holandii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Kazachstanu, Meksyku, Brazylii, Kostaryki, Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Przedstawiciele każdego kraju opowiadali o swojej ojczyźnie oraz prezentowali tradycje podczas tzw. wieczoru narodów. Polska reprezentacja, składająca się aż z 11 osób, pokazała publiczności tradycyjne tańce i muzykę, ponadto zapoznaliśmy kolegów i zaproszonych gości  z polskimi łamańcami językowymi i poczęstowaliśmy ich pysznymi krówkami.

Udział w kursie był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Znacznie poprawiłam swoją znajomość języka niemieckiego, a także zawarłam wiele nowych przyjaźni.”

 Relacja Kornela z wyjazdu:

„Z przyjemnością wspominam swój pobyt na stypendium ufundowanym przez Instytut Goethego w ramach programu PASCH. Wszechobecny język niemiecki przeplatany językami ojczystymi uczestników był zachętą do poznawania różnych kultur. Wspaniała kadra wypełniała nam czas różnorodnymi zajęciami takimi jak wykonywanie łapaczy snów, gipsowych masek karnawałowych, projektowanie i malowanie koszulek czy śpiewanie karaoke.

Urzekające były wycieczki do dużych miastach – Stuttgardu, Norymbergii i Mannheim, gdzie zwiedzaliśmy i podziwialiśmy znane obiekty turystyczne. Najbardziej podobał mi się Stuttgard. Zainteresowało mnie muzeum Mercedes – Benz, gdzie zapoznałem się z historią motoryzacji marki Mercedes i obejrzałem ponad 1500 eksponatów, w tym około 150 pojazdów używanych przez najważniejsze osobistości na świecie.

Największe zainteresowanie budziły opracowywane przez młodzież projekty, które powstawały w czterech obszarach tematycznych: teatr tradycyjny, idole i wzory do naśladowania, teatr cieni, fotografia.

Byłem uczestnikiem projektu fotograficznego „Schwabisch Hall uchwycony w obiektywie”. Uważam, że fotografia przemawia do wyobraźni i jest doskonałą formą dotarcia do drugiego człowieka.  Zdjęcia wykonywaliśmy według podanych wcześniej wytycznych: Black&White, lato w Schwabisch Hall oraz architektura i natura. Efekty projektu prezentowane były podczas wieczoru pożegnalnego.

Na te wszystkie działania tygodnie były za krótkie, a czasu zbyt mało. Bardzo wiele nauczyłem się i zawarłem wiele znajomości, które do dzisiaj utrzymuję dzięki Facebookowi. Mam nadzieję, że nie zapomnę czasu spędzonego w Niemczech, a znajomych zachęcam do udziału w takich programach.”

  

 

Rok szkolny 2013/2014

Pierwszą stypendystką programu PASCH „Szkoły: Partnerzy przyszłości” została Łucja Lupa z klasy IIIa gimnazjum, która w czerwcu 2014 wzięła udział  w dziesięciodniowym obozie językowym organizowanym przez Instytut Goethego w Druskiennikach na Litwie.

Celem obozu językowego jest umożliwienie młodzieży z sąsiadujących ze sobą krajów i uczącej się języka niemieckiego wspólnej nauki i spędzenia razem dni pełnych wrażeń. Poza lekcjami języka niemieckiego ważną rolę odgrywa praca projektowa. W wolnym czasie odbywają się zajęcia sportowe, piesze wędrówki, wyjścia do miasta oraz wycieczki. Zajęcia prowadzą współpracownicy Instytutu Goethego oraz nauczyciele programu PASCH.

A oto relacja Łucji:

22 czerwca 2014 roku pojechałam na dziesięciodniowy letni obóz językowy organizowany przez Instytut Goethego w Druskiennikach na Litwie. Już pierwszego wieczoru miałam zajęcia zapoznawcze z innymi uczestnikami obozu. Były tam osoby z Kaliningradu, Polski, Litwy i Ukrainy. Kolejnego dnia miałam 3-godzinne zajęcia w sześcioosobowych grupach. W mojej były dwie osoby z Kaliningradu, jedna z Ukrainy i Litwy. Lekcje bardzo mi się podobały, ponieważ mogłam poznać inną kulturę, zwyczaje oraz spróbować tradycyjnego jedzenia z danych krajów. Zajęcia były tematyczne i prowadzone w formie konwersacji oraz drobnych zadań zespołowych. Każdego popołudnia pracowaliśmy wspólnie nad projektem w kilkuosobowych grupach. Przedstawialiśmy go potem pozostałym uczestnikom. Szóstego dnia organizatorzy zorganizowali nam całodniową wycieczkę do Wilna. Miasto bardzo mi się spodobało. Mieszkaliśmy w kamperach. Każdy domek miał przydzielone zadanie na każdy dzień. W wolnym czasie były planowane zajęcia sportowe, piesze wędrówki, wyjścia do miasta. Obóz pomógł mi w nauce języka niemieckiego i dał wiele niezapomnianych chwil. Poznałam tam wiele ciekawych osób, z którymi utrzymuję stały kontakt pomimo, że dzieli nas wiele kilometrów.

                

         

            

Kontakt

85 65 11 416