II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

Logo IB

 • Złota Tarcza 2022 Najlepsze licea w Polsce -perspektywy

  Rok 2022

 • Złota Tarcza 2020 Najlepsze licea w Polsce -perspektywy

  Perspektywy

 • Obchody 100-lecia II LO w Operze Podlaskiej

 • 100-lecie II LO

  Rok 2019

 • 100-lecie II LO

  100-lecie II LO

 • 100-lecie II LO

  w Operze i Filharmonii Podlaskiej

 • Zdjęcie pracowni chemicznej

  Silne Fundamenty

 • Zdjęcie przedsawiające galowo ubranych uczniów

  Odkrywaj. Ucz się. Bądź sobą.

 • Zdjęcie uczniów podczas świątecznego przedstawienia

  Dobre wzorce

 • Sapieha

  Dobre wzorce

Aktualności - bieżące wydarzenia w naszej szkole

Jesteśmy najlepszym liceum w województwie podlaskim w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadpodstawowych PERSPEKTYWY 2022. W XXIV edycji rankingu otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły 2022" za: 13. miejsce w Polsce, 1. miejsce w województwie podlaskim, 1. miejsce w Białymstoku.

Nasi Uczniowie uzyskali najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego. II LO zajęło 1. miejsce w województwie i 18. miejsce w Polsce w rankingu maturalnym.

Nasi Uczniowie zdobywają najwyższe laury w olimpiadach przedmiotowych i konkursach w Polsce i na świecie. W rankingu olimpijskim II LO zajęło 1. w województwie i 10. miejsce w Polsce. Laureaci i finaliści zwolnieni są z matury i otrzymują indeksy na uczelnie wyższe.

Troskę o rozwój intelektualny młodzieży łączymy z dbałością o zdrowie i sprawność fizyczną. Od lat nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w województwie we współzawodnictwie sportowym. W ubiegłym roku szkolnym było to IV miejsce w województwie podlaskim.

Wśród naszych Uczniów są stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Białegostoku za osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej, za innowacyjną myśl techniczną, Marszałka Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce oraz w dziedzinie twórczości artystycznej, Zarządu Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w nauce, Instytutu Goethego i Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą.

Realizujemy prestiżowy program Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme przygotowujący do studiów na całym świecie. W ramach programu IB DP prowadzimy nabór do oddziału międzynarodowego, w którym językiem wykładowym dla wszystkich przedmiotów z wyjątkiem języka polskiego i języka obcego jest język angielski.

Realizujemy program DSD Deutsches Sprachdiplom przygotowujący do uzyskania certyfikatu z języka niemieckiego na poziomie C1.

Prowadzimy nabór do klasy medycznej – dwujęzycznej. Na poziomie rozszerzonym realizowane będą: biologia i chemia, natomiast język angielski na poziomie dwujęzycznym. Ponadto biologia i historia będą nauczane w dwóch językach: języku polskim i języku angielskim.

Swoim Uczniom oferujemy dodatkową naukę języka chińskiego w grupach międzyoddziałowych w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Najzdolniejszym Uczniom umożliwiamy realizację indywidualnego programu nauki, uczestnictwo w olimpijskich obozach matematycznych, informatycznych, czy biologicznych.

Realizujemy projekt „Fabryka Leków” we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

W ramach realizacji programu „Naukowe inspiracje” współpracujemy z uczelniami wyższymi w całej Polsce w zakresie przeprowadzania warsztatów, wykładów, seminariów, wyjazdów naukowych (Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka).

Swoim Uczniom oferujemy różnorodne innowacje pedagogiczne: edukacja ekonomiczna - zrozumieć świat, podstawy prawa, wszechświat na dłoni, z dziennikarstwem na ty, łacina w medycynie, łacina dla prawników, język angielski dla inżynierów, język angielski w medycynie.

Naszym wielkim atutem jest wysoko wykwalifikowana kadra. Wielu nauczycieli uzyskało stopień doktora nauk, nauczyciele maja kwalifikacje do nauczania w oddziałach dwujęzycznych i międzynarodowych oraz posiadają certyfikaty biegłej znajomości języka angielskiego.

Swoim uczniom oferujemy:

 • ponad 100 kół zainteresowań, w tym: zajęcia architektoniczne, robotyka, koło szachowe, taniec towarzyski, koło dziennikarskie, koło fotograficzne, telewizja szkolna „2 LO TV”, gazetka szkolna Wi-Fi”, koło wolontariackie, kreatywności, koło filozoficzne, krytycznego myślenia,
 • koła olimpijskie z matematyki, informatyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, chemii, biologii, fizyki, geografii, j. polskiego, j. angielskiego, historii sztuki,
 • kursy językowe: język włoski, język hiszpański, język chiński,
 • uczestnictwo w sekcjach sportowych: piłka siatkowa, piłka koszykowa, tenis stołowy, futsal, lekkoatletyka, strzelectwo sportowe, łyżwiarstwo szybkie, aerobik rekreacyjny, karate, pływanie, badminton, piłka ręczna.

Wyposażenie sal, warsztatów, pracowni:

Jesteśmy nowoczesną, nieustannie rozwijającą się placówką. W naszej szkole znajdują się nowoczesne pracownie: komputerowa, językowe, chemiczna, biologiczna i fizyczna, część klimatyzowanych sal, wszystkie sale wyposażone są w komputery, pomoce dydaktyczne, projektory multimedialne, tablice i monitory interaktywne. Biblioteka z dostępem do katalogu on-line, multimedialne centrum informacyjne. Pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, sala ćwiczeń rekreacyjnych oraz nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Szafki na podręczniki dla każdego Ucznia. Stała opieka medyczna (gabinet pielęgniarki szkolnej) i dentystyczna. Gabinet pedagoga szkolnego, psychologa i doradcy zawodowego. Kawiarenka szkolna.

Historia:

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej jest szkołą z chlubną historią i bogatą tradycją, którą znamy i kultywujemy. 22 listopada 2019 roku obchodziliśmy Jubileusz 100 - lecia szkoły.

II LO swoje początki wiąże z utworzonym w 1915 roku Polskim Gimnazjum Realnym, którego siedziba mieściła się w budynku przy ulicy Warszawskiej 63. Jednak to dwudziesty drugi listopada 1919 roku jest kluczową datą w dziejach szkoły. Wtedy to upaństwowionemu Gimnazjum Żeńskiemu, mieszczącemu się przy ulicy Mickiewicza 1, nadano imię księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Sławę niepospolitej administratorki, reformatorki, mecenaski nauki i sztuki zyskała w drugiej połowie XVIII wieku wojewodzina bracławska, księżna Anna Jabłonowska, kobieta wielkiej duszy i serca wrażliwego na niedolę ludzką. Rozgłos i uznanie zdobyła już u współczesnych sobie Polaków, a jej pionierska działalność wzbudza po dzień dzisiejszy zainteresowanie i szczery podziw potomnych.

Zawiłości historii sprawiły, że po II wojnie światowej szkoła utraciła pierwotne imię, zmieniła siedzibę i stała się szkołą koedukacyjną, a budynek przy ul Narewskiej 11 został oddany do użytku w roku 1971. Z biegiem lat powrócono do misji, która przyświecała jej założycielom i 22 listopada 1999 roku przywrócono szkole imię dawnej patronki.

Jesteśmy szkołą z tradycjami i z perspektywami. Nasza teraźniejszość jest równie imponująca, jak i historia. Dbamy o zapewnienie bogatej i urozmaiconej oferty edukacyjnej, priorytetem jest dla nas wszechstronny rozwój naszych uczniów.

Przywiązujemy dużą wagę do kultywowania i poszanowania tradycji i historii szkoły. Z okazji święta Szkoły przyznawane jest co roku wyróżnienie – Perła Księżnej. Mogą je otrzymać nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły. Tradycyjnie wybierani są Sapieżanka i Sapieha II LO. Jest to wyróżnienie dla wzorowych uczniów, osiągających wysokie wyniki w nauce.

Tradycje, które pielęgnujemy łączymy z nowoczesnością, a to sprawia, że doskonale przygotowujemy naszych uczniów do dalszej nauki i funkcjonowania we współczesnym świecie. Nasi absolwenci kontynuują swoją edukację na prestiżowych uczelniach nie tylko w Polsce ale i na świecie m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na Politechnice Warszawskiej, na Politechnice Wrocławskiej, na Politechnice Gdańskiej oraz na Yale University w USA, na Uniwersytecie Oxfordzkim w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Amsterdamskim w Holandii, Na Uniwersytecie Medycznym we Włoszech, na Uniwersytecie Berlińskim, na Uniwersytecie w Kolonii, na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, na Uniwersytecie Georga – Augusta w Getyndze czy na Technische Universität w Monachium w Niemczech.


Rozwijaj z nami pasję

Wszystko co powinieneś wiedzieć

Umożliwiamy naszym uczniom zarówno rozwój intelektualny jak również realizację własnych zainteresowań w bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych. Wykwalifikowana i życzliwa kadra pedagogiczna sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających uczniów. Zapraszamy na koła olimpijskie, językowe, artystyczne, sportowe oraz wiele innych. Oferta zajęć pozalekcyjnych:


Więcej
School Learning


 •  
  IB Diploma Programme
   

  IB Diploma Programme

  Realizujemy program IB "International Baccalaureate Diploma Programme"
 •  
  DSD
   

  Deutsches Sprachdiplom

  Jako licencjonowana szkoła DSD spełniamy standardy placówek międzynarodowych
 •  
  Pasch
   

  PASCH

  Należymy do wspólnoty PASCH-„Szkoły: Partnerzy Przyszłości”
 •  
  Top academics
   

  Middle Years Programme

  MYP to odpowiednik programu IB dla uczniów w wieku od 13 do 16 lat

 • Innowacje pedagogiczne II LO

  Innowacje pedagogiczne są to nowatorskie rozwiązania programowe, wykraczanie poza ogólnie przyjęte schematy.

  Więcej

 • Innowacje pedagogiczne SP 53

  Jesteśmy twórczy, poszukujący nowych dróg rozwoju i metod działania, jesteśmy otwarci na potrzeby naszych uczniów.

  Więcej

 • E-learning

  System zdalnego nauczania, który pozwala efektywnie wykorzystywać czas spędzany poza szkołą, alternatywa dla tradycyjnych metod nauczania..

  Więcej

 • Biblioteka


  Biblioteka jest miejscem zdobywania wiedzy, spotkań, dyskusji, odpoczynku i realizacji pasji uczniów. Sieć komputerowa umożliwia elektroniczną ewidencję wypożyczeń.

  Więcej

Osiągnięcia

Naukowe

Olimpiady oraz konkursy przedmiotowe pobudzają aktywność intelektualną, rozwijają pasje poznawcze oraz umożliwiają zdolnej młodzieży sięganie po najwyższe laury.
Więcej

Sportowe

Sport nie tylko rozwija fizycznie, ale także kształtuje charakter, wzbogaca osobowość, uczy szlachetnej rywalizacji, pozwala uczniom poczuć, jak smakuje sukces.
Więcej

Artystyczne

Ekspresja artystyczna, która cechuje osoby o szczególnej wrażliwości, pozwala utalentowanej młodzieży dostrzegać piękno otaczającego świata oraz spełniać swoje marzenia.
Więcej

Cele naszej szkoły

Telewizja szkolna

Telewizja szkolna to idea w pełni prowadzona i rozwijana przez naszych uczniów.
Tu masz okazję realizować swoją pasję, jednocześnie dokumentując najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.

Więcej

Kontakt

85 65 11 416