Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Grupy DSD

Już są:) Nasi Uczniowie, członkowie grup DSD na najnowszych, tegorocznych zdjęciach. Zapraszamy do galerii (zakładka: Grupy DSD). Wszystkim życzymy wielu sukcesów, zadowolenia i satysfakcji z nauki języka naszych zachodnich sąsiadów.

Deutsch macht uns wirklich viel Spaβ!:)

IMG 20181015 095933

 

Konkurs ,,Deutschfreund"

Uwaga Uczniowie! Ruszyły zapisy do ogólnopolskiego konkursu ,,Deutschfreund". Rokrocznie młodzież naszej szkoły zajmuje czołowe miejsca w Polsce i województwie. I Ty, drogi Uczniu, dołącz do tej grupy i sprawdź swoją wiedzę i umiejętności językowe. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka niemieckiego do dnia 24.10.2018 roku.

Zapraszamy do udziału!

Monika Jaroszewicz

Szkolny koordynator konkursu

Nowy rok szkolny 2018/2019

Dnia 03.09. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wrócili do szkoły wypoczęci, pełni sił i energii do pracy, nauki oraz podejmowania nowych wyzwań. Cieszymy się, że program Deutsches Sprachdiplom niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Serdecznie witamy nowe grupy klas pierwszych liceum oraz siódmych szkoły podstawowej. Jesteśmy przekonani, że, tak jak Wasi starsi Koledzy i Koleżanki, szybko dołączycie do grona miłośników języka naszych zachodnich sąsiadów. Wszystkim życzymy wytrwałości w dążeniu do celu, owocnej pracy i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Jednocześnie zapraszamy do odwiedzania zakładki DSD, gdzie regularnie informujemy o wydarzeniach związanych z programem. Dla zainteresowanych językiem niemieckim polecamy również zakładkę PASCH, a także kącik ,,Café Deutsch” w szkolnej gazetce ,,Wi-Fi”.

Viel Spaβ!!!

 

 

Terminy spotkań międzyszkolnych popołudniowych grup Deutsches Sprachdiplom (DSD) w roku szkolnym 2018/2019

UWAGA! Nie dotyczy uczniów Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku.
Zapraszamy Uczniów międzyszkolnej grupy popołudniowej (klasy siódme szkoły podstawowej) oraz ich Rodziców na spotkanie z dyrektorem szkoły oraz nauczycielem języka niemieckiego, które odbędzie się dnia 3 września 2018r. (poniedziałek) o godzinie 17.30 w sali 133 (I piętro).
Pierwsze zajęcia odbędą się:
- dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej dnia 5 września 2018r. (środa) w godz. 18.00 – 19.30 - grupa p. Agnieszki Zalewskiej (sala 305), grupa p. Barbary Kornieluk (za p. Małgorzatę Nierodę) (sala 304)
- dla uczniów klas trzecich gimnazjum - grupa p. Marzeny Rychter dnia 6 września 2018r. (czwartek) w godz. 17.30 – 19.00 w sali 310.

Terminy zajęć międzyszkolnych grup popołudniowych Deutsches Sprachdiplom DSD w roku szkolnym 2018/2019

Klasa

Nauczyciel

Terminy spotkań

Sala

VII SP

p. Barbara Kornieluk

wtorek 1800 – 1930

czwartek 1800 – 1930

3

VIII SP

p. Agnieszka Zalewska

poniedziałek 1800 – 1930

środa 1800 – 1930

305

p. Barbara Kornieluk

304

III PG

p. Marzena Rychter

poniedziałek 1730 – 1900

czwartek 1730 – 1900

310

Zakończenie nauki w grupach DSD

Kolejny rok programu DSD dobiegł końca. I jak co roku upłynął on pod znakiem licznych wydarzeń, o których na bieżąco informowaliśmy w naszej zakładce.

Obok licznych sukcesów osiąganych w różnorodnych konkursach i egzaminach, które zostały dokładnie opisane w podzakładce: ,,osiągnięcia", braliśmy udział w wielu interesujących wydarzeniach. Graliśmy i śpiewaliśmy z muzykami z Hamburga podczas warsztatów muzycznych; dowiedzieliśmy się, jak niebezpieczne może być beztroskie surfowanie w sieci dzięki wystawie ,,Globalna kontrola i cenzura"; upiększaliśmy salę lekcyjną języka niemieckiego w ramach projektu Instytutu Goethego ,,Deutsch hat Klasse"; próbowaliśmy swoich sił jako niemieckojęzyczni dziennikarze. Zdobywane przez nas stypendia, udział w projekcie Erasmus+ oraz wymianie międzynarodowej umożliwiły nam nawiązywanie konktaktów z równieśnikami z Niemiec, Francji i Turcji goszczenie ich u siebie i poznawanie ich miejsca zamieszkania.

Rok szkolny 2017/2018 z pewnością możemy zaliczyć do udanych. Pozostało nam tylko życzyć udanych wakacji i owocnego wypoczynku. Wracajcie wypoczęci i  pełni sił we wrześniu!!!

 

Uroczystość wręczenia Niemieckich Dyplomów Językowych (Deutsches Sprachdiplom II) 2018

Dnia 19.06.2018r. tegoroczni absolwenci programu DSD II wraz z panem dyrektorem Dariuszem Bossowskim oraz nauczycielami: panią wicedyrektor Martą Zackiewicz - Wasilewską, panią Agnieszką Zalewską oraz panem Martinem Janczykiem uczestniczyli w uroczystości wręczenia certyfikatów językowych na poziomie B2/C1 w Warszawie. Ceremonię uświetnił swoją obecnością Ambasador Niemiec, pan Rolf Nikel. Podczas uroczystości odczytany został list gratulacyjny Pierwszej Damy Pani Agaty Kornhauser - Dudy, patronki Niemieckiego Dyplomu Językowego. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie utwór "Tage wie diese" ("Dni takie jak te") z repertuaru zespołu "Die Toten Hosen" i zostali zaproszeni przez Pana Ambasadora na poczęstunek.

Serdecznie gratulujemy absolwentom programu DSD II: Urszuli Aleksandrowicz, Michałowi Boguszowi, Ewie Bokiniec, Filipowi Chomikowi, Piotrowi Ciszewskiemu, Robertowi Galimskiemu, Zuzannie Głos, Aleksandrze Gwiazdowskiej, Mai Kleszczewskiej, Łucji Lupie, Aleksandrze Łakus, Zofii Magnuszewskiej, Katarzynie Maksymiuk, Adamowi Maliszewskiemu, Ramzesowi Mosiejowi, Adriannie Niedzielskiej, Patrycji Nosorowskiej, Aleksandrze Piaszczyk, Adriannie Popławskej, Marii Przepiórkowskiej, Maciejowi Purcie, Aleksandrze Rynkiewicz oraz Krzysztofowi Składankowi.

 DSD II (Deutsches Sprachdiplom II) to przeprowadzany corocznie na całym świecie egzamin państwowy oparty o standardy europejskie, potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1 opisaną w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Posiadanie dyplomu DSD II umożliwia studiowanie na każdym kierunku w Niemczech, bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu językowego, może zwolnić z lektoratu na uczelni wyższej oraz zwiększa szanse na rynku pracy w Polsce i Europie.

Sprache verbindet - Dzień Otwarty programu Deutsches Sprachdiplom

Dnia 22.03.2018 gościliśmy młodych ludzi stojących przed wyborem szkoły średniej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sala programu Deutsches Sprachdiplom. Gimnazjaliści w rozmowach z uczennicami i uczniami grup DSD oraz absolwentami mogli zasięgnąć wielu informacji na temat programu i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Wszystko odbywało się w serdecznej ,,kawiarnianej” atmosferze.

Mamy nadzieję, że z naszymi Gośćmi spotkamy się we wrześniu w murach naszej szkoły.

Dziękujemy za przybycie!

IMG 20180322 154557   IMG 20180322 154814     IMG 20180322 160656    IMG 20180322 160410

    

 

Wystawa ,,Globalna kontrola i cenzura"

,,Wiedza to władza. Tę zaś dzierżą przede wszystkim ci, którzy kontrolują przepływ informacji. Dotyczy to zwłaszcza kultury cyfrowej, gdyż wszelka znajdująca się w globalnej sieci internetowej informacja może zostać zmanipulowana w sposób niekontrolowany.”

To wprowadzenie do współorganizowanej przez Goethe Institut wystawy ,,Globalna kontrola i cenzura” w białostockiej Galerii Arsenał, na którą udali się uczniowie grup DSD klas II i III gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami języka niemieckiego. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat cenzury, utajniania informacji, inwigilacji jak i masowego dostępu do danych osobowych, z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy.

Wystawa dała z pewnością uczniom do myślenia, czy warto ujawniać w sieci informacje o sobie m.in. na portalach tak popularnych wśród młodych ludzi jak Facebook czy Istagram.

018 020IMG 20180216 145121    IMG 20180216 145059

Kontakt

85 65 11 416