II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Grupa popołudniowa DSD j. niemiecki dla uczniów klas VII z całego miasta

Uczniów zakwalifikowanych do grupy zapraszamy na pierwsze zajęcia, które odbędą się dnia 5 października 2021 r. (wtorek) w godz. 17.00 – 19.15 , sala 4 (parter). Kolejne zajęcia będą odbywać się we wtorki w godz. 17.00 – 19.15, sala 4 (parter).

Proszę o zapoznanie się z „Zarządzeniem nr 52/21 Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku z dnia 20.08.2021 r. w sprawie wprowadzenia obowiązków i zasad dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 obowiązujących na terenie Szkoły od 1 września 2021 r.” (https://zso2bialystok.pl/pliki/zarzadzenia/52.21.pdf) oraz przestrzeganie zawartych w nim zasad bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły


Lista Kandydatów zakwalifikowanych do grupy:

Czytaj dalej

Dzień wspaniałych spotkań

Dzień 21.09.2021 przebiegł pod znakiem inspirujących spotkań z niesamowitymi Gośćmi. W progach naszej Szkoły mieliśmy bowiem zaszczyt gościć Radcę Ministra ds. kulturalnych Republiki Federalnej Niemiec, dziennikarza, autora książek oraz dyplomatę – Pana Roberta von Rimscha oraz Pana Henninga Christiansena, koordynatora Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą Języka Niemieckiego. 

W tym samym dniu naszą Szkołę odwiedzili również przedstawiciele Instytutu Goethego w Warszawie Pani Karin Ende- Dyrektor Działu Językowego oraz Pan Maximilian Weiss - Konsultant d.s. Nauczania Języka Niemieckiego.

   Te niezwykłe spotkania przebiegły we wspaniałej, życzliwej atmosferze. Gości powitał Pan Dyrektor Dariusz Bossowski wraz z zespołem nauczycieli języka niemieckiego, a także przedstawicielki społeczności uczniowskiej – Julia i Lara Swierkot z klasy III B2.

   Nasi Goście rozpoczęli swoją wizytę od spotkania z uczniami grup DSD II. Młodzi ludzie mieli mnóstwo pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Rozmawiali o bogatym życiorysie Pana von Rimscha, pytali o pracę koordynatora programu DSD II, a także sami udzielali informacji na temat swoich doświadczeń w nauce języka niemieckiego. Był to doskonały sprawdzian użycia języka w praktyce, który Uczniowie zdali celująco.

Spotkanie z naszymi dostojnymi Gośćmi było niesamowitym przeżyciem, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli języka niemieckiego, które na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Dziękujemy za wspaniałe spotkania!

DSC 1066  DSC 1064

DSC 1070   DSC 1080

DSC 1085    DSC 1086

TERMINARZ 45. OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO (rok szkolny 2021/2022)

Eliminacje szkolne – odbędą się dnia 5. listopada 2021 r. (piątek) o godz. 10.00. Czas trwania eliminacji: 2 godziny lekcyjne (90 minut).

Eliminacje okręgowe

eliminacje pisemne 2.etapu odbędą się w szkołach 14. stycznia 2022 r. (piątek). Początek eliminacji pisemnych ustala się na godz. 10.00. Czas trwania – 2 godziny lekcyjne (90 minut).

egzamin ustny dla zakwalifikowanych uczestników (którzy zdobyli co najmniej 85% punktów w eliminacjach pisemnych), odbędzie się w 12 okręgach w terminach wyznaczonych przez Komitety Okręgowe, jednak nie później, niż 15. lutego 2022 r.

Finał 45. OJN – eliminacje centralne odbędą się w dniach 1.- 3. kwietnia 2022 r. w Poznaniu, w Wyższej Szkole Języków Obcych i Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, al. Niepodległości 4.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.ojn.wsjo.pl/

Zgłoszenia do etapu szkolnego przyjmują nauczyciele j. niemieckiego do dnia 25 października 2021 r.

Marta Zackiewicz-Wasilewska

Szkolny koordynator OJN

Nabór na kurs języka niemieckiego – do grupy popołudniowej dla uczniów klas VII z całego miasta

Szanowny Siódmoklasisto,

masz niepowtarzalną okazję zdobycia umiejętności językowych z zakresu języka niemieckiego na wysokim poziomie i bez żadnych nakładów finansowych, ponieważ kurs w całości jest finansowany przez Urząd Miejski w Białymstoku. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku już od siedemnastu lat organizowany jest kurs języka niemieckiego DSD II (Deutsches Sprachdiplom), który prowadzony jest przez naszych nauczycieli, wspomaganych przez nauczyciela z Niemiec. Egzamin DSD II jest najwyższą formą egzaminu z języka niemieckiego poza granicami Niemiec. Kurs trwa sześć lat, przez dwa lata w Szkole Podstawowej (7, 8 klasa) i cztery lata w Liceum. Kurs adresowany jest do uczniów klas siódmych z każdej białostockiej szkoły.

Międzyszkolna popołudniowa grupa DSD będzie realizowała w tygodniu 3 godziny lekcyjne języka niemieckiego (1 spotkanie w tygodniu).

Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godz. 17.00 – 19.15.

Kurs rozpocznie się od 5 października 2021 r. – zajęcia stacjonarne lub online w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Aby zostać uczniem DSD II powinieneś do dnia 24 września 2021 r. (piątek) przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podanie (wzór podania) w temacie wiadomości należy wpisać „Podanie DSD”.

W przypadku, gdy zgłosi się więcej kandydatów niż miejsc w grupie dnia 29 września 2021 r. w godz. 15.00 – 16.30 zostanie przeprowadzony test predyspozycji językowych, kwalifikujący do grupy DSD.

Więcej o programie DSD II na stronie szkoły w zakładce Deutsches Sprachdiplom , szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły oraz pod nr tel. 85 65 11 416.

Serdecznie zapraszamy!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Terminy spotkań międzyszkolnych popołudniowych grup DSD w roku szkolnym 2021/2022 – klasy ósme

UWAGA! Nie dotyczy uczniów Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku.

Pierwsze zajęcia dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej odbędą się dnia 6 września 2021 r. (poniedziałek) w godz. 17.00 – 18.30 grupa p. Moniki Jaroszewicz (sala 16).

Terminy zajęć międzyszkolnych grup popołudniowych Deutsches Sprachdiplom DSD w roku szkolnym 2021/2022 dla klas ósmych: poniedziałki i środy w godz. 17.00 – 18.30, sala 5.

Proszę o zapoznanie się z „Zarządzeniem nr 52/21 Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku z dnia 20.08.2021 r. w sprawie wprowadzenia obowiązków i zasad dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 obowiązujących na terenie Szkoły od 1 września 2021 r.” (https://zso2bialystok.pl/pliki/zarzadzenia/52.21.pdf) oraz przestrzeganie zawartych w nim zasad bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Kandydaci do międzyoddziałowych grup z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego- realizujących międzynarodowy program DSD

Szanowni Państwo, Kandydaci do międzyoddziałowych grup z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego DSD

Uprzejmie informujemy, że sprawdzian kompetencji językowych z języka niemieckiego odbędzie się 9 czerwca 2021 r. (środa) o godz. 14:00 i trwać będzie 90 minut (w sali gimnastycznej).
Proszę pamiętać o zabraniu legitymacji szkolnej, czarnego lub niebieskiego długopisu.
Prosimy nie wnosić na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych oraz stosować się do zasad reżimu sanitarnego (maseczki i dystans). Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej nie obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Ponowne zakrywanie ust i nosa obowiązuje kiedy uczeń wychodzi z sali.
Lista kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji językowych kwalifikującego do grup międzyoddziałowych z rozszerzonym programem nauczania DSD zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń 14 czerwca 2021 r. (poniedziałek) o godz. 10:00, szczegółowy wynik punktowy uzyskany przez kandydata będzie można uzyskać telefonicznie 85- 6511 416 lub odebrać osobiście z sekretariatu szkoły.

Marta Zackiewicz- Wasilewska
wicedyrektor szkoły

Egzamin DSD II 2020/2021 – wyniki egzaminu pisemnego

Z radością informuję, że 32 uczniów naszej szkoły zdało egzamin DSD II. Egzamin pisemny odbył się w listopadzie 2020 r., natomiast egzamin ustny w grudniu 2020 r. Prace pisemne sprawdzane były przez niemieckich ekspertów programu DSD w Niemczech.
Egzamin Deutsches Sprachdiplom to najwyższy poziom egzaminu państwowego Republiki Federalnej Niemiec osiągany przez uczniów poza granicami tego kraju. Spełnia on wymogi standardów egzaminów końcowych w szkołach niemieckich oraz standardów europejskich. Niemiecki Dyplom Językowy odpowiada poziomowi B2/C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dyplom DSD zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech.

Certyfikat DSD II uzyskali:

Szymon Bagiński
Weronika  Bajko
Rafał   Gierejko
Gabriela  Głos
Patryk  Grynczel
Jan Kamiński
Paulina Klepadło
Maria  Koruch
Paweł Kosiorek
Gabriela Kruaze
Kaja Lebiedzińska
Anna Magnuszewska
Aleksandra  Małyszko
Martyna  Muśko
Barbara Niemotko
Kinga  Nurkowska
Łukasz  Okoński
Kinga Olechno
Gabriela Perkowska
Urszula Radziszewska
Julianna  Roj-Rojewska
Zuzanna  Roszkowska
Sara  Sawicka
Patrycja Siebiatyńska
Adela  Sobolewska
Filip Stankiewicz
Małgorzata Szeląg
Wiktor Terlecki
Julia  Tydelska
Magdalena Tymińska
Łukasz Więcław
Zofia  Wojtecka 

Gratuluję!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Kontakt

85 65 11 416