II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Sukces Naszych Uczniów na Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego ,,Deutschfreund”

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego ,,Deutschfreund”, organizowanym przez Łowcy Talentów Jersz, aż 6 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego znalazło się na podium. Zaszczytny tytuł Lauerata otrzymali: Maciej Jarocki z klasy I C1; Emilia Błaszczak i Szymon Prokopiuk z klasy I A2; Julia Swierkot, kl. I B2; Mateusz Wierciszewski, kl. I D2 oraz Paulina Klepadło z klasy II A.

Świetny wynik uzykali również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 53: Natalia Malinowska z klasy 7A oraz Małgorzata Alifier z klasy 8 A, zajmując pierwsze miejsce w województwie w swojej kategorii wiekowej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Monika Jaroszewicz

Szkolny koordynator konkursu

Uczniowie II LO zdali ustny egzamin Deutsches Sprachdiplom! Gratulujemy!

W dniach 11. – 16.12.2019 r. 50 uczniów klas trzecich naszego liceum przystąpiło do egzaminu ustnego Deutsches Sprachdiplom C1. Z ogromną radością informujemy, iż wszyscy doskonale zdali egzamin DSD w części ustnej.

Wyniki pisemnego egzaminu DSD, który odbył się 27 listopada 2019 r., będą znane w kwietniu 2020 r. Prace pisemne sprawdzane są obecnie przez niemieckich ekspertów programu DSD w Niemczech.

Egzamin Deutsches Sprachdiplom to najwyższy poziom egzaminu państwowego Republiki Federalnej Niemiec osiągany przez uczniów poza granicami tego kraju. Spełnia on wymogi standardów egzaminów końcowych w szkołach niemieckich oraz standardów europejskich. Niemiecki Dyplom Językowy odpowiada poziomowi C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dyplom DSD C1 zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech.

DSD1    DSD5

DSD4   DSD3

DSD2                                         DSD6

Nasi Absolwenci jurorami konkursu Jugend Debattiert International

4 grudnia 2019 w Goethe Institut w Warszawie czworo naszych absolwentów - Julia Bogusz, Weronika Muśko, Ewa Bokiniec i Kacper Wołosik -  wzięło udział w szkoleniu organizowanym przez Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą (ZfA) i Instytut Goethego przygotowującym do roli jurora w projekcie Jugend Debattiert International.

Jugend Debattiert International to międzynarodowy projekt, w którym bierze udział okolo 2300 uczniów z Europy Środkowej i Wschodniej. Ma on na celu przygotować młodych ludzi do podejmowania dyskusji i prowadzenia debaty w  języku niemieckim na tematy ważne dla życia i historii Europejczyków.

Jest to wielki zaszczyt, że nasi Absolwenci zostali zaproszeni do pełnienia odpowiedzialnej i prestiżowej roli jurora w projekcie Jugend Debattiert International. W trakcie nauki w II LO uczniowie Ci brali udział w egzaminie państwowym z języka niemieckiego Deutsches Sprachdiplom II , który potwierdza znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 (najwyższy poziom jaki mogą osiągnąć uczniowie poza granicami Niemiec). Jest nam niezmiernie miło, że nasi Absolwenci są doceniani przez instytucje wspierające naukę języka niemieckiego w Polsce i mogą osiągać dalsze sukcesy korzystając ze znajomości języka niemieckiego. Dla II LO jest to szczególne wyróżnienie, gdyż jako jedyna szkołą na Podlasiu stwarzamy uczniom możliwość uzyskania certyfikatu DSD II.

Naszym Absolwentom serdecznie gratulujemy sukcesów!

Bialystok 1 2    Debattanten 2 1

Gruppenarbeit 1    Gruppenarbeit 3

Nasi Uczniowie przystąpili do egzaminu DSD

27 listopada 2019 pięćdziesięcioro uczniów klas trzecich naszego liceum przystąpiło do egzaminu Deutsches Sprachdiplom w części pisemnej.

Deutsches Sprachdiplom II to przeprowadzany corocznie na całym świecie egzamin państwowy potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest to najwyższy poziom egzaminu z języka niemieckiego jaki mogą osiągnąć uczniowie poza granicami Niemiec. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej. Prace pisemne sprawdzające kompetencje w zakresie rozumienia tekstu ze słuchu, tekstu czytanego oraz umiejętność tworzenia tekstu są oceniane przez egzaminatorów w Niemczech. Natomiast część ustna egzaminu odbywa się na przełomie grudnia i stycznia w szkołach macierzystych.

II LO w Białymstoku to jedyna szkoła na Podlasiu stwarzająca uczniom możliwość uzyskania certyfikatu DSD II

Część ustna egzaminu DSD odbędzie się w naszej szkole w dniach 11 – 13 grudnia. Trzymamy kciuki za wszystkich Uczniów, przystępujących do egzaminu.

DSC07301  DSC07303

DSC07319 2DSC07323 1

Olimpiada Języka Niemieckiego 2019/2020 – 9 uczniów w etapie okręgowym!

Z radością informuję, że do etapu okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego zakwalifikowali się następujący uczniowie naszej szkoły:

Emilia Błaszczak, kl. 1a2
Izabela Ciemnicka, kl. 3f
Paulina Klepadło, kl. 2a
Kaja Lebiedzińska, kl. 2h
Jacek Pietruszkiewicz, kl. 3b
Natalia Popko, kl. 3h
Lara Swierkot, kl. 1b2
Agnieszka Szpakowska, kl. 3b
Kornel Talkowski, kl. 1b2

Eliminacje pisemne etapu okręgowego odbędą się 10 stycznia 2020 w siedzibie naszej szkoły.Informacje o przebiegu etapu okręgowego dostępne są na stronie http://www.ojn.wsjo.pl/.

Serdeczne gratulacje!
Marta Zackiewicz-Wasilewska, szkolny koordynator OJN

EGZAMIN Deutsches Sprachdiplom DSD 27.11.2019

27 listopada 2019 r. (środa), sala gimnastyczna

Liczba zdających: 50

Część egzaminu

Zgłoszenie się uczniów na egzamin, procedura wstępna

Czytanie (75 min. + 10 min.)

Przerwa

Słuchanie (30 min. + 10 min.)

Przerwa

Pisanie (120 min.)

Życzymy wszystkim Uczniom powodzenia na egzaminie!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły