We wtorek 26 marca 2024 r. społeczność szkolna naszego liceum zaprosiła w swoje gościnne progi uczniów klas ósmych i ich rodziców. Zgodnie z tradycją, miłych gości powitała życzliwym uśmiechem i słodkim poczęstunkiem reprezentacyjna para Książęca – Sapieżanka wraz z Sapiehą.

Popołudniowe spotkanie było doskonałą szansą na zapoznanie się przyszłych absolwentów szkół podstawowych z bogatą ofertą edukacyjną oraz terminami i zasadami rekrutacji. W przyszłym roku szkolnym młodzież będzie mogła rozpocząć naukę w jednym spośród czterech oddziałów: klasie politechnicznej, medycznej, ekonomicznej/uniwersyteckiej i międzynarodowej (IB). Każda z przedstawionych propozycji odpowiada na inne potrzeby uczniów i daje im możliwość indywidualnego rozwoju w kierunku, z którym wiążą swoją przyszłość.

W trakcie dnia otwartego zaprezentowano także realizowane w szkole programy międzynarodowe: Deutsches Sprachdiplom przygotowujący do uzyskania certyfikatu z języka niemieckiego na poziomie C1 oraz program matury międzynarodowej IB DP, którego zasady zostały szczegółowo omówione w trakcie spotkania informacyjnego. Szeroką ofertę edukacyjną wzbogacają innowacje pedagogiczne oraz różnorodne zajęcia dodatkowe uzupełniające program nauczania w poszczególnych klasach. Ósmoklasiści, dzieląc się swoimi opiniami na temat szkoły, podkreślali, że pozytywne wrażenie wywarła na nich również bogata oferta języków obcych obejmująca naukę języka niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, a także  nowoczesne wyposażenie laboratoriów i sal lekcyjnych.

W trakcie zwiedzania goście uczestniczyli w pokazach naukowych, quizach i konkursach, zapoznawali się także z sukcesami olimpijskimi i maturalnymi licealistów oraz licznymi możliwościami rozwijania swoich pasji, m. in. związanych z informatyką, robotyką, szachami, tańcem towarzyskim, śpiewem, dziennikarstwem. Za ciekawą propozycję   uczniowie klas ósmych uznali również możliwość nauki języka hiszpańskiego, włoskiego czy chińskiego, którą szkoła oferuje w ramach zajęć pozalekcyjnych. Wielu gości zainteresowała ponadto oferta współtworzenia szkolnych mediów  (2LOTV, gazetka szkolna Wi-fi, gazetka IB Times) oraz bogaty zestaw aktywności sportowych oferowanych przyszłym uczniom przez nauczycieli wychowania fizycznego. Ósmoklasiści zwrócili także uwagę na atrakcyjne przestrzenie służące relaksowi w trakcie przerw śródlekcyjnych, które zachęcają do odpoczynku, np. na wygodnych sofach.

Spędzone w szkole chwile uprzyjemniały nie tylko sympatyczne rozmowy ze starszymi kolegami – uczniami 2 LO, ale także przygotowane przez SU wypieki, słodycze i napoje, które oferowała otwarta specjalnie na tę okazję kawiarenka. Z pewnością  miłą niespodzianką dla gości była możliwość udziału w loterii fantowej i otrzymania pamiątkowego upominku, czy szansa na skosztowanie lodów molekularnych przygotowanych przy użyciu ciekłego azotu. Nie zabrakło także belgijki – radosnego tańca, który połączył obecnych i przyszłych uczniów liceum. Spotkanie, które zakończyło się późnym wieczorem, było doskonałą okazją, by zapoznać się z ofertą edukacyjną liceum, ale również niepowtarzalną szansą na doświadczenie atmosfery panującej w szkole i nawiązanie pierwszych koleżeńskich relacji.

Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie, pozytywne komentarze oraz ciekawość, z jaką poznawaliście szkołę. Mamy nadzieję, że w murach naszego liceum, każdy z Was odnajdzie swoją własną drogę do wymarzonego celu. Niech w tej fascynującej podróży towarzyszą Wam słowa Abrahama Lincolna: „Pamiętaj, iż twoja własna determinacja, by osiągnąć sukces, liczy się bardziej niż cokolwiek innego na świecie.”