II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

  • Home
  • Aktualności
  • Relacja Stypendystki programu „Preisträger Programm” dla najlepszych Uczniów programu Deutsches Sprachdiplom

Relacja Stypendystki programu „Preisträger Programm” dla najlepszych Uczniów programu Deutsches Sprachdiplom

„Jestem absolwentką Publicznego Gimnazjum nr 32 w Białymstoku. Przez trzy lata gimnazjum brałam udział w programie DSD I, teraz kontynuuję swoją przygodę z językiem niemieckim w programie DSD II. Otrzymałam możliwość wyjazdu do Niemiec w sierpniu 2019 roku na miesięczne stypendium Preisträger Programm, które jest przyznawane przez PAD (Pädagogischer Austauschdienst).

Stypendiun Preisträger Programm przyznawane jest uczniom z całego świata. Z tego powodu znalazłam się w grupie z osobami pochodzącymi z: Chin, Senegalu, Beninu i Wenezueli. To było niesamowite przeżycie, móc poznać ich odmienną kulturę. Podczas wyjazdu przez dwa tygodnie mieszkałam u niemieckiej rodziny i chodziłam do szkoły w Pinnebergu, a przez kolejne dwa zwiedzałam największe miasta Niemiec (między innymi Berlin, Monachium, Hamburg, Kolonia, Bonn). W trakcie pobytu w szkole zrozumiałam, jak wiele jest różnic pomiędzy edukacją w Niemczech i w Polsce. Trafiłam do klasy, w której uczniowie zamiast książek używali iPadów, w których mieli wszystkie swoje zeszyty, a materiały były wysyłane tylko drogą elektroniczną. Poziom nauczania jest również inny niż w polskich szkołach - szczególnie zaskoczona byłam bardzo wysokim poziomem matematyki. Natomiast gdy podróżowałam po kraju, oprócz zwiedzania miałam okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych (teatry, muzea, festiwale). Zdobyłam również najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze oraz byłam nad Morzem Północnym. Podczas pobytu całą grupą chodziliśmy do różnych restauracji, aby lepiej poznać kulinarne smaki z innych krajów (między innymi chińska, japońska, wenezuelska, a także wyjątkowa restauracja w Berlinie, gdzie panowała całkowita ciemność - nikt nie widział, co miał na talerzu). Wyjazd do Niemiec stał się przygodą mojego życia. Przez ten miesiąc poznałam ciekawych ludzi, zobaczyłam wiele wspaniałych miejsc, a co najważniejsze, podniosłam swój poziom języka niemieckiego.”

Paulina Klepadło

            Zdjecie41           Zdjecie51    

Kontakt

85 65 11 416