II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Pierwsze spotkanie projektowe we Frankfurcie już za nami...

The last week was a time in our lives which we will never forget. We participated in the Erasmus + programme taking place in Frankfurt, Germany. The main topic was the migration between countries involved in the idea. Suffice it to say, that the cultural and linguistic exchange was an immensely developing experience, it also led to expression of different views on crucial political issues in the European Union. As we were assigned the French team, we deeply studied the subject of flow of people between Poland and France which resulted in creating useful informative materials for  others interested in that topic. Apart from working at school, we also went on several trips to discover German culture and see the daily life in the country of our western neighbours. Touring Mainz, seeing the Weihnachtsmarkt(Christmas market) in Frankfurt and paying a visit to the Hessia's(one of German lands)Parlament in Wiesbaden were unforgettable moments. On the last day of the exchange we participated in a activity which combined our creativity and the knowledge gained throughout the whole week. All of the students prepared a recorded performance titled “Cafe Europa”. Summing it all up, we believe that this exchange was a amazing experience which has changed our lives.
Karol Janiuk
Victoria Kruszewska
Magdalena Staworko
Joanna Polińska
Filip Bossowski

W dniach od 03.-09.12. br. pięciu uczniów naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami pojechało w ramach programu Erasmus+ do Niemiec. We Frankfurcie nad Menem poznaliśmy partnerów z Niemiec, Francji i Turcji. Na początku współpracowaliśmy ze szkołą w Lille rozmawiając z nimi na temat migracji oraz analizując materiały o losach Polaków, którzy wyjechali do Francji w XIX i XX wieku.

Prezentacja wyników wspólnej pracy wszystkich szkół odbyła się ostatniego dnia pobytu we Frankfurcie, kiedy przygotowaliśmy film "Cafe Europa". Zgodnie z jego scenariuszem, przedstawiciele wszystkich krajów dyskutowali o możliwościach i wyzwaniach  migracji, stereotypach, europejskich miastach, znanych Europejczykach, którzy zmienili kraj swego pobytu oraz o korzyściach związanych z przynależności do Unii Europejskiej.

Podczas pobytu we Frankfurcie mieliśmy również okazję zwiedzić ratusz, spotkać konsulów Francji i Turcji, udać się do siedziby parlamentu landu krajowego Hesja (Hessen), gdzie gościł nas sam marszałek p. Norbert Kartmann oraz zobaczyć średniowieczną katedrę w Mainz i jarmark bożonarodzeniowy.

Dzięki spotkaniu w ramach programu Erasmus+ mogliśmy pochwalić się nasza wiedzą dotyczącą migracji Polaków do Francji jak i poznać szczegóły osiedlania się Turków w Niemczech. Nauczyliśmy się też współpracować w międzynarodowych grupach uczniów, doskonaląc jednocześnie nasze umiejętności językowe.

Projekt został w całości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej!