II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Wizyta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku

6 i 7 listopada 2019 r uczniowie klas 1a2,1c2, 2a, 2b, 3c z rozszerzonym programem nauczania  fizyki odwiedzili Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Instytut Badań Jądrowych w Świerku koło Otwocka powołano 4 czerwca 1955 r, a 1 września 2011 roku Instytut Problemów Jądrowych i Instytut Energii Atomowej POLATOM zostały połączone w Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Uczniowie wysłuchali wykładów dotyczących promieniotwórczości, a także zwiedzili reaktor badawczy MARIA.

Reaktor badawczy MARIA, obecnie jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce, to wysokostrumieniowy reaktor badawczy typu basenowego, o projektowej nominalnej mocy termicznej 30 MW i gęstości strumienia neutronów termicznych w rdzeniu wynoszącej 1014 n/cm2s.

Reaktor  wykorzystywany jest do napromieniowywania materiałów tarczowych służących do produkcji preparatów promieniotwórczych, do badań fizycznych z użyciem kanałów poziomych (głównie w zakresie fizyki materii skondensowanej), do naświetlania kryształów i domieszkowania krzemu, do badań stosowanych, np. z wykorzystaniem neutronowej analizy aktywacyjnej, a także w celach szkoleniowych.

Wycieczka do Świerka została zorganizowana przez Pana Dyrektora Dariusza Bossowskiego.

0
0
0
s2sdefault

Kontakt

85 65 11 416