4 września 2023 roku w Białymstoku, w Szkole Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi, odbyła się uroczystość wręczenia uczniom i nauczycielom Medali „Diligentiae – za pilność”. To niezwykłe wydarzenie doceniało zaangażowanie, pracę i sukcesy uczniów, a także wsparcie, pomoc i opiekę naukową ich mistrzów – nauczycieli. Medal Diligentiae to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Białystok za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji. Otrzymują je od 2004 roku najpilniejsi uczniowie i ich nauczyciele – mentorzy.

W tym roku Medale „Diligentiae – za pilność” otrzymało 97 uczniów i 97 nauczycieli białostockich szkół. Wśród nich byli następujący uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku:

Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego Sylwia Sapkowska i jej nauczyciel, pan Mirosław Pryszczepko

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi Tomasz Pogorzelski i jego nauczycielka, pani Agata Rybarczyk

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.30. w auli szkolnej wypełnionej rodzinami nagrodzonych uczniów, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi. Wśród nich był Prezydent Miasta Białystok, pan Tadeusz Truskolaski oraz jego zastępca, pan Rafał Rudnicki. Podczas uroczystości wręczono Medale Diligentiae i certyfikaty. Niezwykle wzruszającym momentem było przemówienie jednego z uczniów, który podziękował za wyróżnienie i podkreślił, że praca, wysiłek i trud wkładany w edukację wynikają z przywiązania do nauki i szacunku wobec wiedzy gromadzonej przez pokolenia.Podczas uroczystości nie zabrakło również wystąpień gości honorowych, w tym Pana Prezydenta, Tadeusza Truskolaskiego, który mówił o swym podziwie wobec starań i pilności uczniów, a także o ich nauczycielach jako tych, którzy te starania zauważyli i umieli je wesprzeć i rozwijać uczniowskie talenty.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej Miasta Białystok.