school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę

17 września odbyły się w naszej szkole obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę. Uczniowie na lekcjach historii mieli okazję zapoznać się z tragicznymi wydarzeniami tamtego okresu. 1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo – wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną. Lekcjom towarzyszył podniosły charakter. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że świadome społeczeństwo nie powinno zapomnieć o ofiarach wojny. Oby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom.

0
0
0
s2sdefault

Chemia nieorganiczna

Zajęcia pozalekcyjne w ramach koła olimpijskiego z chemii nieorganicznej (grupa początkująca) odbywać sie będą we środy w godz. 15.40 - 17.15 w sali 122.

Prowadząca: dr Aneta Sokół

Zapisy u nauczycieli chemii, pierwsze zajecia 25 września 2019 r.

0
0
0
s2sdefault

Szanowni Rodzice Uczniów, Szanowni Absolwenci!

Białystok, 16.09.2019 r.

Szanowni Rodzice Uczniów, Szanowni Absolwenci!

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o sponsorowanie/dotację obchodów Jubileuszu 100-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, który odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej 22 listopada 2019 roku.

Historia szkoły korzeniami sięga 1915 roku, kiedy o pierwszy rocznik uczniów Polskiego Gimnazjum Realnego przekroczył progi placówki. Datą kluczową w dziejach szkoły jest jednak 22 listopada 1919 roku. Wtedy to upaństwowionemu Gimnazjum Żeńskiemu nadano imię księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Od tego czasu kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli dopisują karty historii i budują wizerunek szkoły, na który składają się mądrość , pracowitość, otwartość na świat i potrzeby innych. Naszym gorącym pragnieniem jest powiązanie przeszłości z teraźniejszością, aby odchody stały się prawdziwym świętem wszystkich roczników, które tworzyły piękną historię szkoły i były niepowtarzalną okazją do wspomnień, wzruszeń, doświadczeń i odnowienia starych przyjaźni.

Jubileusz z jednej strony pozwoli podsumować wiekową historię i działalność szkoły, jak również będzie okazją spotkań dla absolwentów, uczniów, rodziców, byłych i obecnych pracowników oraz sympatyków naszej szkoły. Nie mamy wątpliwości, że ta wyjątkowa dla całego miasta uroczystość przyciągnie sporą grupę odbiorców oraz zainteresowanie mediów. Na organizatorach, ale również na społeczności lokalnej spoczywa zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność nadania tej ważnej uroczystości odpowiedniej rangi. W związku z powyższym, zwracamy się uprzejmie z prośbą o pomoc w organizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia i rozważenie możliwości wsparcia finansowego jubileuszu.

W zamian możemy zaoferować:

  • umieszczenie logotypu Firmy/informacji o Sponsorze na materiałach promocyjnych oraz na oficjalnej stronie internetowej szkoły w zakładce Jubileusz 100-lecia
  • podziękowanie wygłoszone podczas uroczystości Jubileuszu 100-lecia
  • ekspozycja logo Firmy/informacji o Sponsorze na monitorach w korytarzach szkolnych.

Jesteśmy przekonani, że działania społeczne i filantropijne dają ogromną satysfakcję oraz stanowią dla młodzieży godny naśladowania przykład zaangażowania w sprawy społeczne i publiczne. Wierzymy, że pomoc Państwa umożliwi zrealizowanie zamierzonej inicjatywy i będzie wspaniałym wkładem w edukację całych pokoleń, promocję Miasta Białystok oraz Państwa Firmy.

Dane do przelewu: Rada Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku, ul. Narewska 11, 15-840 Białystok, Bank Pekao nr rachunku 86 1240 1154 1111 0010 8714 9936
tytuł przelewu „Jubileusz II LO”

 

w imieniu społeczności szkolnej

Dariusz Bossowski dyrektor szkoły

0
0
0
s2sdefault

Relacja Stypendysty programu „Deutschland Plus” dla najlepszych Uczniów programu Deutsches Sprachdiplom

„Jestem absolwentem Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku. Przez trzy lata nauki w gimnazjum uczestniczyłem w programie DSD I, obecnie w II Liceum Ogólnokształcącym kontynuuję naukę języka niemieckiego w programie DSD II. Moja przygoda z językiem niemieckim zaczęła się w czwartej klasie szkoły podstawowej. Podczas roku szkolnego 2018/2019 miałem możliwość wyjazdu na trzytygodniowe stypendium „Deutschland Plus” przyznawane przez PAD (Pӓdagogischer Austauschdienst). Ucieszyłem się.

Pojechałem do Lipska z jedenastoma licealistami z całej Polski i opiekunem - nauczycielem języka niemieckiego. Trafiłem do bardzo dobrej rodziny, która przyjęła mnie jak swojego. Przez dwa tygodnie chodziłem do niemieckiej nowoczesnej szkoły. Byłem pod wrażeniem lekcji z chemii, matematyki i biologii prowadzonych w praktyczny sposób. Po lekcjach w grupie chodziłem na basen, czy na koszykówkę. Codziennie w programie po południu było zwiedzanie Lipska, czy Weimaru. Razem z polską grupą była na stypendium grupa licealistów z USA, więc jednocześnie ćwiczyłem język angielski. Po dwóch tygodniach pobytu w Lipsku ruszyłem w tygodniową podróż do Berlina. Poznałem ciekawych ludzi, z którymi się uczyłem, mieszkałem i spędzałem dużo czasu, m.in. chodząc na mecze, koncerty. Zżyłem się z domownikami i fantastyczną grupą moich rówieśników z Polski i z Niemiec.Te trzy tygodnie były świetną praktyczną lekcją języka niemieckiego.

Wszystkim gorąco polecam program Deutsches Sprachdiplom."

Paweł Kosiorek, kl. II B

pawel123312

0
0
0
s2sdefault

Mecz Piątek 13.09.2019

Jesteśmy zawsze tam!
Uczniowie naszej szkoły 13 września w piątek wieczór spędzili kibicując Jagiellonii Białystok.Duma Podlasia na Stadionie Miejskim przy Słonecznej w Białymstoku zremisowała bezbramkowo z Legią Warszawa. Mecz ten oglądało 19 308 kibiców w tym czterdziestoosobowa grupa z naszej szkoły.

 

Organizatorem wyjść na mecze Jagiellonii Białystok jest p. Karol Jakubowski

0
0
0
s2sdefault

Projekt edukacyjny "FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu"

1 czerwca 2019 roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w partnerstwie z II Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku przystąpił do realizacji projektu edukacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Priorytet III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.pn. FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu. Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów klas medycznych i biologiczno-chemicznych II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku poprzez ich aktywny udział w cyklu warsztatów eksperymentalnych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Projekt będzie realizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym.

Szczegółowe informacje na temat realizacji projektu na stronie szkoły w zakładce FABRYKA LEKÓW.

Całkowita wartość projektu: 460 073,75 zł, w tym koszty przypadające na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: 425 723,75 zł

Kwota dofinansowania: 446 270,75 zł, w tym Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: 412 745,15 zł.

0
0
0
s2sdefault

Kontakt

85 65 11 416