II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Jubileusz 100 – lecia

Jubileusz 100 – lecia

22 listopada 2019 r. to wyjątkowa data dla całej społeczności szkolnej II LO, to 100 rocznica powstania naszej szkoły oraz 20 rocznica przywrócenia imienia księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 wraz ze Szkołą Podstawową Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku. Jest szkołą z chlubną historią i bogatą tradycją, którą znamy i kultywujemy.

II LO swoje początki wiąże z utworzonym w 1915 roku Polskim Gimnazjum Realnym, którego siedziba mieściła się w budynku przy ulicy Warszawskiej 63. Jednak to dwudziesty drugi listopada 1919 roku jest kluczową datą w dziejach szkoły. Wtedy to upaństwowionemu Gimnazjum Żeńskiemu, mieszczącemu się przy ulicy Mickiewicza 1, nadano imię księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Sławę niepospolitej administratorki, reformatorki, mecenaski nauki i sztuki zyskała w drugiej połowie XVIII wieku wojewodzina bracławska, księżna Anna Jabłonowska, kobieta wielkiej duszy i serca wrażliwego na niedolę ludzką. Rozgłos i uznanie zdobyła już u współczesnych sobie Polaków, a jej pionierska działalność wzbudza po dzień dzisiejszy zainteresowanie i szczery podziw potomnych.

Zawiłości historii sprawiły, że po II wojnie światowej szkoła utraciła pierwotne imię, zmieniła siedzibę i stała się szkołą koedukacyjną, a budynek przy ul Narewskiej 11 został oddany do użytku w roku 1971. Z biegiem lat powrócono do misji, która przyświecała jej założycielom i 22 listopada 1999 roku przywrócono szkole imię dawnej patronki. Od 2014 uczniowie mogą korzystać z nowo dobudowanej części szkoły, a w ramach projektu partycypacyjnego „Rekreacyjny Antoniuk” powstało przy naszej szkole wielofunkcyjne boisko sportowe.

Jesteśmy szkołą z tradycjami i z perspektywami. Nasza teraźniejszość jest równie imponująca, jak i historia. Dbamy o zapewnienie bogatej i urozmaiconej oferty edukacyjnej, priorytetem jest dla nas wszechstronny rozwój naszych uczniów. Mogą oni uczestniczyć między innymi w takich zajęciach jak: język chiński, język włoski, język hiszpański, robotyka, szachy, kurs tańca, rysunek architektoniczny, karate, pływanie, zajęcia rozwijające kreatywność, koła olimpijskie. Zapewniamy wysoką jakość wychowania i nauczania. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna doskonale przygotowuje młodzież do egzaminów zewnętrznych, olimpiad i konkursów.

W XXI edycji Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” 2019 zajęliśmy I miejsce w Białymstoku, 1 miejsce w województwie podlaskim oraz 31. miejsce w Polsce. W Podrankingu Szkół Olimpijskich zajęliśmy 1. miejsce w mieście i 26. miejsce w Polsce.
W Podrankingu Maturalnym zajęliśmy 1. miejsce na Podlasiu i 37. miejsce w Polsce. Na ten sukces złożyły się więc osiągnięcia naszych olimpijczyków (tytuły laureata lub finalisty w takich olimpiadach jak: Olimpiada Języka Polskiego, Olimpiada Języka Angielskiego, Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Ekonomiczna, Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Języka Rosyjskiego, Olimpiada Języka Niemieckiego, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada Geograficzna, Olimpiada Historyczna) oraz doskonałe wyniki na egzaminach maturalnych. Warto podkreślić, że 100% maturzystów II LO zdaje egzamin maturalny.

To ogromny sukces dyrekcji, nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Nasze liceum jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w regionie północno-wschodnim otrzymało autoryzację do realizacji programu Matury Międzynarodowej IB i z dniem 6 grudnia 2012 roku zyskało status szkoły IB WORLD SCHOOL. Od 2015 r. maturalne zmagania absolwentów programu matury międzynarodowej kończą się sukcesem, średni wynik w II LO przewyższa średnią światową, a nasi najlepsi absolwenci należą do ścisłej światowej czołówki.

Od 2004 roku realizujemy innowacyjny program DSD, którego celem jest przygotowanie uczniów do egzaminu z języka niemieckiego Deutsches Sprachdiplom C1. Jest to najwyższy poziom egzaminu państwowego Republiki Federalnej Niemiec osiągany przez uczniów z zagranicy. Warto podkreślić, że corocznie egzamin ten doskonale zdają wszyscy absolwenci programu. W listopadzie 2014 r. nastąpiło uroczyste przyjęcie gimnazjum do międzynarodowej wspólnoty szkół partnerskich „Szkoły: Partnerzy Przyszłości”. Projekt PASCH realizowany jest w ścisłej współpracy z Instytutem Goethego.

W 2014r. II liceum przystąpiło do programu współpracy pt. „Naukowe inspiracje”, dzięki któremu uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu białostockich (i nie tylko) uczelni i korzystają z ich bogatej oferty merytorycznej. Nasi uczniowie mogą rozwijać naukowe zainteresowania dzięki innowacyjnym programom takim jak m. in.: „Podstawy prawa”, Wszechświat na dłoni”, „Łacina w medycynie”,Z dziennikarstwem na ty”, „Zrozumieć świat”, „Angielska czytelnia”, „Kreatywne pisanie w praktyce”.

Troska o rozwój intelektualny młodzieży łączymy z dbałością o zdrowie i sprawność fizyczną. Od lat nasza szkoła zajmuje czołowe miejsca w województwie we współzawodnictwie sportowym. W ubiegłym roku szkolnym było to IV miejsce w województwie podlaskim.

Przywiązujemy dużą wagę do kultywowania i poszanowania tradycji i historii szkoły. Z okazji święta Szkoły przyznawane jest co roku wyróżnienie – Perła Księżnej. Mogą je otrzymać nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły. Tradycyjnie wybierani są Sapieżanka i Sapieha II LO. Jest to wyróżnienie dla wzorowych uczniów, osiągających wysokie wyniki w nauce.

Tradycje, które pielęgnujemy łączymy z nowoczesnością, a to sprawia, że doskonale przygotowujemy naszych uczniów do dalszej nauki i funkcjonowania we współczesnym świecie. Nasi absolwenci kontynuują swoją edukację na prestiżowych uczelniach nie tylko w Polsce ale i na świecie m.in. na Yale University w USA, na Uniwersytecie Georga – Augusta w Getyndze, na Uniwersytecie Oxfordzkim w Wielkiej Brytanii czy na Technische Universität w Monachium.

Zapraszamy wszystkich Absolwentów do wspólnego świętowania.

Aby wziąć udział w obchodach Jubileuszu 100 – lecia II LO należy do 28 października wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dokonać podanych opłat w terminie 10 dni od wysłania zgłoszenia.

Program obchodów Jubileuszu 100-lecia

Formularz zgłoszeniowy

0
0
0
s2sdefault

Olimpiada Wiedzy Technicznej

Z przyjemnością informujemy, że do zawodów okręgowych 46 Olimpiady Wiedzy Technicznej zakwalifikowali się:

Kacper Omieliańczyk kl. I Aoraz Jakub Kasjanowicz kl. II A

Serdecznie gratulujemy!

 

0
0
0
s2sdefault

Dzień Tolerancji w II LO

W piątek 15 listopada 2019 r. w naszej szkole obchodzony będzie Dzień Tolerancji.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony corocznie 16 listopada. ONZ ustanowiło go w 1995 roku w celach celebracji szacunku, akceptacji, uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

W tym dniu na uczniów naszej szkoły czekają:

warsztaty

10:05-11:45 sala 307 „Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale będę bronił twego prawa do mówienia tego Helvetius” – warsztaty o tolerancji prowadzące Pani Agnieszka Czajkowska i Pani Katarzyna Gromadzka

11:55-13:45 sala 307 „Od uprzedzeń do stereotypów” – warsztaty antydyskryminacyjne prowadząca Pani Anna Czerniakiewicz

Zapisy chętnych uczniów na warsztaty w sekretariacie – liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

wykład

10:05-11:45 sala 133 „Hejt i mowa nienawiści w życiu publicznym” prowadzący dr Konrad Szamryk

3 lekcja klasy 1c1 / 2c / 2e

4 lekcja klasy 1f1 / 1d1 / 2g


Ponadto: skrzynka na anonimowe wyznania uczniów dotyczące m.in. ich doświadczeń z dyskryminacją, plakaty tematyczne na korytarzach, tło do zdjęć, wspólne zdjęcie na długiej przerwie, konkurs plastyczny, spot dotyczący równości i tolerancji.

Dzień Tolerancji jest organizowany w celu rozpowszechniania świadomości o zagrożeniach związanych z szerzeniem się nietolerancji w społeczeństwie. Mamy nadzieję, że każdy będzie czuć się akceptowany na korytarzach naszej szkoły, ponieważ wszyscy tworzymy jedną społeczność.

0
0
0
s2sdefault

Olimpiada Wiedzy o III RP

Z radością przekazujemy, że aż 8 uczniów naszej szkoły awansowało do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o III RP, są to:
1. Natalia Sańko z kl. I E2
2. Mateusz Pul z kl. II B
3. Jakub Redo z kl. III G
4. Karol Jamróz z kl. I E2
5. Piotr Jakubowicz z kl. III G
6. Michał Kułak z kl. II G
7. Gabriela Mozolewska z kl. II G
8. Rafał Ostrowski z kl. I F2

Opiekunem uczniów jest Pan prof. Michał Dobkowski

Serdecznie gratulujemy.

0
0
0
s2sdefault

EGZAMIN Deutsches Sprachdiplom DSD 27.11.2019

27 listopada 2019 r. (środa), sala gimnastyczna

Liczba zdających: 50

Przebieg egzaminu:

Godzina

Część egzaminu

9.00 – 9.15

Zgłoszenie się uczniów na egzamin, procedura wstępna

9.15 – 10.40

Czytanie (75 min. + 10 min.)

10.40 – 11.00

Przerwa

11.00 – 11.40

Słuchanie (30 min. + 10 min.)

11.40 – 12.00

Przerwa

12.00 – 14.00

Pisanie (120 min.)

 Wszystkim Uczniom życzymy powodzenia!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

0
0
0
s2sdefault

Stypendyści Ministra Edukacji Narodowej 2019 r.

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej jest jedną z form wyrażenia uznania dla uczniów uzyskujących wybitne osiągnięcia edukacyjne. Każdego roku wpływa do MEN ok. 2 tysięcy wniosków o przyznanie stypendium i wszystkie one dotyczą uczniów mogących się pochwalić znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji, wielokrotnie sukcesami międzynarodowymi – głównie poprzez uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu przedmiotowego.

Stypendium za wybitne osiągnięcia edukacyjne Ministra Edukacji Narodowej za rok szkolny 2018/2019 zdobyło aż 15 Uczniów  naszej szkoły:

1 Magdalena Alifier 1F2
2 Michalina Anikiej 1F2
3 Julia Aleksandra Czarniecka 1F2
4 Michał Gerasimiuk Absolwent
5 Julia Kotowicz 1F2
6 Ewa Kużelewska 1C1
7 Urszula Malecka 1A2
8 Jerzy Muszyński 1A2
9 Kacper Omieliańczyk 1A1
10 Rafał Ostrowski 1F2
11 Stanisław Antoni Pańkowski 1A1
12 Izabela Pszczółka 1F2
13 Anna Maria Sokołowska 1F2
14 Agnieszka Szpakowska 3B
15 Laura Tomczak 1F2

Gratulujemy wszystkim Stypendystom Ministra Edukacji Narodowej.

Uzyskana nagroda jest wsparciem w rozwoju i motywacją do dalszej wytężonej pracy, a otrzymane środki finansowe na pewno posłużą uczniom na rozwijanie naukowych zainteresowań i pasji.

Artykuł o Naszych Stypendystach na portalu Poranny.pl

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

0
0
0
s2sdefault

Zebrania z Rodzicami Uczniów II LO w listopadzie 2019 r.

Szanowni Rodzice, serdecznie zapraszam 25 listopada 2019 r. (poniedziałek) na śródokresowe zebranie klasowe, indywidualne spotkania z nauczycielami.

Plan spotkania:

  • 17:00 – zebrania Rodziców Uczniów Liceum z wychowawcami w salach,
  • 17:45 – 19:30 – konsultacje – indywidualne spotkania Nauczycieli z Rodzicami Uczniów klas Liceum.

Dla chętnych Rodziców Uczniów warsztaty do wyboru (w godz. 16.00 – 17.00):

  • Depresja u nastolatów - gdzie szukać pomocy? - prowadząca pani Wioletta Kurzawa psycholog szkolny (sala 124, I piętro),
  • Jak rozmawiać z nastolatkiem? - słowa które mają "moc" sprawczą – prowadząca pani Katarzyna Gromadzka pedagog szkolny (sala 125, I piętro).

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

 

0
0
0
s2sdefault

Kontakt

85 65 11 416