Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

  • Home
  • Aktualności
  • Artykuły

Piknik Naukowy Warszawa 2018

        W sobotę 9.06. 2018 przedstawiciele klasy If pod opieką pani prof. Olgi Bułatowicz i pani prof. Małgorzaty Błoszyńskiej w ramach współpracy z Instytutem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku uczestniczyli w Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku był ruch. Nasi uczniowie prezentowali na sferze Lenarta pozorne drogi Słońca nad widnokręgiem w pierwszych dniach astronomicznych pór roku w różnych szerokościach geograficznych.Na bazie wykonanych modeli pomagali zwiedzającym przeprowadzić obserwacje pozornych dróg Słońca w różnych porach roku, patrząc, jak zmienia się wysokość górowania, miejsca wschodu i zachodu Słońca, długość dnia i nocy, a następnie przybliżali zagadnienia problemowe, np.: jaka jest zależność między wędrówką Słońca na sklepieniu niebieskim i porami roku lub między kątem nachylenia łuków dziennych Słońca a szerokością geograficzną miejsca obserwacji, jaki wpływ na klimat mają zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu roku, dlaczego w Afryce równikowej zmierzch zapada o wiele szybciej niż w szerokościach umiarkowanych lub na kole podbiegunowym.
Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, w związku z czym mieliśmy pełne ręce roboty.
Małgorzata Błoszyńska
0
0
0
s2sdefault

Kontakt

85 65 11 416