13. stycznia 2023 r. dyrektor szkoły Pan Dariusz Bossowski podpisał umowę o dalszej współpracy w ramach inicjatywy "Szkoły: Partnerzy Przyszłości" ("Schulen-Partner der Zukunft") pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku, a Instytutem Goethego.
SP 53 współpracuje z IG od 2014 roku. Koordynatorem projektu PASCH w  Polsce  jest ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, a realizowany jest w ścisłej współpracy z Instytutem Goethego oraz Centralnym Wydziałem Szkolnictwa za Granicą.
Umowę w języku polskim oraz języku niemieckim podpisał pan dyrektor oraz dyrektorka Instytutu Goethego w Warszawie Julia Hanske.
Uroczyste spotkanie miało miejsce w Ambasadzie Niemiec w Warszawie a udział w nim wzięło 10 dyrektorów polskich szkół należących do elitarnego grona szkół  PASCH.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
Jego Ekscelencja Thomas Bagger, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Lorenz Barth, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie
Julia Hanske, dyrektorka Goethe-Institut w Warszawie
Thomas Gödel, zastępca dyrektora Goethe-Institut w Pradze i dyrektor Działu Językowego na Europę Środkowo-Wschodnią
Anke Demmerling, ekspertka ds. nauczania w Goethe-Institut w Pradze i przedstawicielka PASCH na Polskę
Karin Ende, Zastępczyni Dyrektorki Instytutu Dyrektorka Działu Językowego
Maximilian Weiss, Konsultant ds. Nauczania Języka Niemieckiego programu PASCH