W załączeniu zamieszczam list Alicji Szczurzewskiej Absolwentki z roku 2017 programu matury międzynarodowej i zdjęcia


"Witam wszystkich!

Jestem absolwentką Naszego Liceum i programów IB DP (International Baccalaureate Diploma Programme) oraz DSD II (Deutsches Sprachdiplom) z 2017 roku. Obecnie studiuję filologię niemiecką i filologię angielską w Getyndze w Dolnej Saksonii w centralnych Niemczech na Uniwersytecie Georga-Augusta (Georg-August-Universität Göttingen). Do Getyngi przeprowadziłam się we wrześniu 2017.

Jednym z moich pierwszych wspomnień związanych z Getyngą jest tzw. O-Phase, czyli całotygodniowy zestaw różnych wydarzeń mających na celu adaptację i integrację nowych studentów. Ja, jako ‘student międzynarodowy’, ale zarazem stacjonarny (czyli nie jako uczestnik wymiany partnerskiej pomiędzy uniwersytetami czy uczestnik programu Erasmus), miałam możliwość wzięcia udziału w dwóch różnych typach O-Phase - tygodniu zorganizowanym tylko i wyłącznie dla studentów z innych krajów i tygodniu zorganizowanym dla nowych ‘stałych’ studentów. Oznaczało to dwa tygodnie wielu interesujących wydarzeń na uniwersytecie jak i poza nim oraz czas, kiedy poznałam wielu cudownych ludzi ze wszystkich stron świata.

Getynga jest akademickim i bardzo międzynarodowym miastem. Jest jednym z głównych ośrodków naukowych w Niemczech. Oferta kierunków studiów, które można tu podjąć, jest bardzo szeroka. Na moich kierunkach i na kierunkach pokrewnych z mojego wydziału studia są zbudowane na podstawie tzw. modułów. Każdy student musi podjąć i zdać konkretne przewidziane dla niego moduły, które są obowiązkowe. Jednak nie jest to tak rygorystyczne, jakby się mogło wydawać - wewnątrz modułów można znaleźć dużą różnorodność zajęć, z których można wybrać te, na które chcemy uczęszczać. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Na mojej uczelni jest też bardzo szeroka gama zajęć dodatkowych, która daje możliwość specjalizacji w konkretnym kierunku lub umożliwia rozwój wszelakich zainteresowań. Do wyboru są tu między innymi języki obce, samorozwój czy kurs makijażu teatralnego.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany studiami na niemieckiej uczelni, powinien on zacząć szukania informacji o procesie aplikacyjnym znacznie wcześniej - różne uniwersytety mają różne wymagania i czasami różne terminy rekrutacji. Niektóre są podłączone do platformy uni-assist, przez którą aplikuje się na studia; na inne uczelnie, w tym na moją, aplikuje się bezpośrednio, bez żadnych platform rekrutacyjnych. Wszystko zależy od uczelni, od kierunku studiów i od tego, czy kierunek jest objęty regulacją (numerus clausus).

Studia w Niemczech wymagają też przedłożenia certyfikatu językowego. Niemieckie uczelnie akceptują wiele różnych typów certyfikatów - w tym ten, który jest oferowany w naszej szkole: certyfikat DSD II. Dzięki temu, że podeszłam do tego egzaminu w czasach licealnych, nie musiałam się potem o nic martwić. Zajęcia DSD to nie są zwyczajne lekcje niemieckiego; to są zajęcia na najwyższym poziomie, które naprawdę przygotowują ucznia do podjęcia studiów za granicą, zarówno w aspekcie językowym jak i kulturowym. Bez różnicy na to, czy ktoś myśli o studiach w Niemczech, w Polsce, w Wielkiej Brytanii czy gdziekolwiek indziej - wszystkim polecam program DSD II. Życie jest pełne niespodzianek; nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość języka niemieckiego może nam się przydać.

Wszystkich tych, którzy są zainteresowani studiami w Niemczech czy też w Wielkiej Brytanii, gdzie również aplikowałam, zapraszam do kontaktu ze mną przez Facebook. Z chęcią odpowiem na wszystkie Wasze pytania! Świat stoi dla nas otworem - nie bójmy się próbować naszych sił! Powodzenia!"

Alicja Szczurzewska

 

Cała społeczność szkolna życzy sukcesów na studiach i trzyma kciuki.

Dariusz Bossowski