II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

  • Home
  • Stypendia
  • 2018/19

Relacja Stypendysty programu „Deutschland Plus” dla najlepszych Uczniów programu Deutsches Sprachdiplom

„Jestem absolwentem Publicznego Gimnazjum nr 32 Dwujęzycznego w Białymstoku. Przez trzy lata nauki w gimnazjum uczestniczyłem w programie DSD I, obecnie w II Liceum Ogólnokształcącym kontynuuję naukę języka niemieckiego w programie DSD II. Moja przygoda z językiem niemieckim zaczęła się w czwartej klasie szkoły podstawowej. Podczas roku szkolnego 2018/2019 miałem możliwość wyjazdu na trzytygodniowe stypendium „Deutschland Plus” przyznawane przez PAD (Pӓdagogischer Austauschdienst). Ucieszyłem się.

Pojechałem do Lipska z jedenastoma licealistami z całej Polski i opiekunem - nauczycielem języka niemieckiego. Trafiłem do bardzo dobrej rodziny, która przyjęła mnie jak swojego. Przez dwa tygodnie chodziłem do niemieckiej nowoczesnej szkoły. Byłem pod wrażeniem lekcji z chemii, matematyki i biologii prowadzonych w praktyczny sposób. Po lekcjach w grupie chodziłem na basen, czy na koszykówkę. Codziennie w programie po południu było zwiedzanie Lipska, czy Weimaru. Razem z polską grupą była na stypendium grupa licealistów z USA, więc jednocześnie ćwiczyłem język angielski. Po dwóch tygodniach pobytu w Lipsku ruszyłem w tygodniową podróż do Berlina. Poznałem ciekawych ludzi, z którymi się uczyłem, mieszkałem i spędzałem dużo czasu, m.in. chodząc na mecze, koncerty. Zżyłem się z domownikami i fantastyczną grupą moich rówieśników z Polski i z Niemiec.Te trzy tygodnie były świetną praktyczną lekcją języka niemieckiego.

Wszystkim gorąco polecam program Deutsches Sprachdiplom."

Paweł Kosiorek, kl. II B

pawel123312

Relacja Stypendystki programu „Preisträger Programm” dla najlepszych Uczniów programu Deutsches Sprachdiplom

„Jestem absolwentką Publicznego Gimnazjum nr 32 w Białymstoku. Przez trzy lata gimnazjum brałam udział w programie DSD I, teraz kontynuuję swoją przygodę z językiem niemieckim w programie DSD II. Otrzymałam możliwość wyjazdu do Niemiec w sierpniu 2019 roku na miesięczne stypendium Preisträger Programm, które jest przyznawane przez PAD (Pädagogischer Austauschdienst).

Stypendiun Preisträger Programm przyznawane jest uczniom z całego świata. Z tego powodu znalazłam się w grupie z osobami pochodzącymi z: Chin, Senegalu, Beninu i Wenezueli. To było niesamowite przeżycie, móc poznać ich odmienną kulturę. Podczas wyjazdu przez dwa tygodnie mieszkałam u niemieckiej rodziny i chodziłam do szkoły w Pinnebergu, a przez kolejne dwa zwiedzałam największe miasta Niemiec (między innymi Berlin, Monachium, Hamburg, Kolonia, Bonn). W trakcie pobytu w szkole zrozumiałam, jak wiele jest różnic pomiędzy edukacją w Niemczech i w Polsce. Trafiłam do klasy, w której uczniowie zamiast książek używali iPadów, w których mieli wszystkie swoje zeszyty, a materiały były wysyłane tylko drogą elektroniczną. Poziom nauczania jest również inny niż w polskich szkołach - szczególnie zaskoczona byłam bardzo wysokim poziomem matematyki. Natomiast gdy podróżowałam po kraju, oprócz zwiedzania miałam okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych (teatry, muzea, festiwale). Zdobyłam również najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze oraz byłam nad Morzem Północnym. Podczas pobytu całą grupą chodziliśmy do różnych restauracji, aby lepiej poznać kulinarne smaki z innych krajów (między innymi chińska, japońska, wenezuelska, a także wyjątkowa restauracja w Berlinie, gdzie panowała całkowita ciemność - nikt nie widział, co miał na talerzu). Wyjazd do Niemiec stał się przygodą mojego życia. Przez ten miesiąc poznałam ciekawych ludzi, zobaczyłam wiele wspaniałych miejsc, a co najważniejsze, podniosłam swój poziom języka niemieckiego.”

Paulina Klepadło

            Zdjecie41           Zdjecie51    

Kontakt

85 65 11 416