Porozmawiajmy o środowisku i edukacji klimatycznej – kolejne spotkanie z cyklu „Poznaj Mistrza”

Problem zmian klimatycznych jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesności. Z niepokojem możemy obserwować intensywne zjawiska pogodowe, które coraz częściej zagrażają ludziom. Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z czynników, które mają wpływ na środowisko, i przyczyniają się do negatywnych zmian w nim zachodzących jest działalność człowieka. Nie dziwi więc fakt, że temat ochrony przyrody pojawia się w rozmowach młodzieży, coraz bardziej świadomej swojej odpowiedzialności za kondycję środowiska naturalnego.

W tym kontekście niezwykle ważnym wydarzeniem było kolejne spotkanie z cyklu „Poznaj Mistrza”, na którym gościła Pani Joanna Mucha – wiceminister edukacji i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wzięli w nim udział również Pani Eliza Agnieszka Cybulko i Pan Tomasz Klim - przedstawiciele władz miasta. W trakcie rozmowy uczniowie II LO mogli usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące kwestii ekologii i jej obecności na zajęciach lekcyjnych.

Pani minister zapewniła młodzież, że edukacja klimatyczna jest niezwykle istotnym elementem polityki oświatowej i będzie realizowana w szkole w szerokim zakresie. W tym celu ministerstwo planuje także rozwijać współpracę z instytucjami pozarządowymi oraz organami międzynarodowymi. Pani mister podzieliła stanowisko uczniów, którzy proponowali, żeby w edukacji klimatycznej znaczący nacisk położyć zarówno na wskazywanie przyczyn zmian klimatycznych, jak i informowanie o metodach adaptacji do zmieniających się realiów. Podkreśliła także, że kształtowanie świadomości ekologicznej wymaga działań praktycznych, co także znajdzie odzwierciedlenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Pani minister skierowała również apel do słuchaczy. Zachęciła ich do zaangażowania w działania ekologiczne.

Nie ulega zatem wątpliwości, że edukacja ekologiczna będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia, co w przyszłości może przynieść wiele wymiernych korzyści. Jesteśmy przekonani, że uczniowie naszej szkoły, którzy z tak dużym zaangażowaniem uczestniczyli w rozmowie, są świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności i uczynią wszystko, żeby świat był zawsze pięknym i bezpiecznym domem wszystkiego, co żyje.

Spotkanie poprowadzili Zuzanna Sobczyk i Michał Jurczuk.