Opis projektu znajdziesz tutaj: Opis projektu
Poznaj Mistrza - II edycja
Rok szkolny 2024/2025
Anna Okruszko
Doktor nauk medycznych, ukończyła dwie specjalizacje - w dziedzinie dermatologii i chorób wewnętrznych. Założycielka doskonale prosperującej Kliniki Medycyny i Dermatologii Estetycznej EstMed w Białymstoku (2005). Wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w Polsce (Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Klinika Endokrynologii, Klinika Dermatologii), jak i poza granicami kraju (Oslo, Rzym, Londyn, Monte Carlo, Paryż, Barcelona). Była jednym z pionierów medycyny estetycznej w województwie podlaskim. Prowadzi międzynarodowe szkolenia i aktywnie działa w mediach społecznościowych. Jest cenionym ekspertem w dziedzinie medycyny estetycznej. W jednym z licznych wywiadów wyznała, że: „Dążenie do precyzji, piękna, skupienie i długodystansowa praca to chyba takie moje cechy charakteru, z którymi się urodziłam.”
Moniuszko-Malinowska
Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych oraz medycyny morskiej i tropikalnej. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Białymstoku oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2007 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, w 2015 roku stopień doktora habilitowanego, a w 2021 roku stopień profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Była stypendystką Polish School of Medicine Memorial Fund w The Roslin Wellcome Trust Tick Cell Biobank University of Edinburgh. Uczestniczyła także w prestiżowym stażu Top 500 Innovators Science - Managment – Commercialization (University of California w Berkeley, USA).
Od 2006 roku pracuje jako asystent/adiunkt w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 2016-2019 pełniła funkcję Prodziekana ds. Nauki Wydziału Lekarskiego. Od 2017 roku wypełnia obowiązki Kierownika Studiów Doktoranckich Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest także Prodziekanem ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne.
Wielokrotnie otrzymywała nagrody naukowe i dydaktyczne JM Rektora AMB/UMB. W 2015 roku uzyskała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jest kierownikiem oraz wykonawcą projektów naukowych finansowanych ze środków krajowych i europejskich. Zarządzeniem Ministra Nauki z 13 maja 2024 roku została powołana do Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce. Opublikowała ponad 150 prac naukowych.
Jest dumną mamą dwóch córek: Laury i Wiktorii.
Anna Jankowska
Prezes i współwłaściciel firmy Inter-Tech spółka z o. o., absolwentka studiów MBA oraz Marketingu i Zarządzania, członek Podlaskiego Klubu Biznesu.
W 2008 roku wraz z mężem Piotrem Wojciechem Jankowskim założyła firmę produkująca maszyny rolnicze. Obecnie zarządza przedsiębiorstwem, które eksportuje swoje produkty do 35 państw i zatrudnia 200 osób.
Laureatka wielu konkursów branżowych, w tym m. in.: Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP, uhonorowana Krzyżem Zasłużona dla Rolnictwa 2021, Złotym Medalem Biznesmen Roku 2020, otrzymała tytuł Młody Przedsiębiorca 2017 Europarlamentu Unii Europejskiej, Rzetelna Firma, Firma Przyjazna Klientowi, Firma Godna Zaufania. W roku 2021 wraz z mężem odebrała nagrodę i medal honorowy w kategorii „Zasłużony dla Rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżniona m. in. tytułem Osobowość Roku Województwa Podlaskiego 2022 w kategorii Biznes, Osobowość Roku Polski 2022 w kategorii Biznes. W 2024 roku odebrała prestiżową nagrodę „Wigor” za szczególny wkład w rozwój polskiego rolnictwa oraz nagrodę „Orły Wprost 2024” w kategorii Najbardziej Innowacyjna Firma Regionu.
Angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności i inicjuje projekty edukacyjne promujące ekologię oraz ochronę środowiska. Jej motto życiowe brzmi: „Nigdy się nie poddawaj”!
Agnieszka Zemke-Górecka
Doktor nauk prawnych, adwokat, mediator, arbiter. Prezes Centrum Mediacyjnego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w Zakładzie Prawa Medycznego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego.
W trakcie rozwoju kariery zawodowej pełniła szereg prestiżowych funkcji w samorządzie adwokackim, w tym m. in. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku. Zajmowała także wysokie stanowiska w strukturze Naczelnej Rady Adwokackiej: prezesa Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Obecnie jest członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej.
Ponadto w latach 2011 – 2016 była przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Jest arbitrem Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W 2019 i 2023 roku uzyskała nominację członka Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Została odznaczona odznaką „Adwokatura Zasłużonym” za pracę i zaangażowanie na rzecz samorządu adwokackiego oraz tytułem „Zasłużony dla Uniwersytetu” przez Senat Uniwersytetu w Białymstoku za wyjątkowe zasługi na rzecz uczelni, wkład w jej rozwój oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku.
Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i medycznego.
Joanna Mucha
„Marzę o państwie, które jest mądre, dostrzega i wspiera osoby utalentowane, aby mogły rozwinąć skrzydła.”
Wicemister edukacji w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Polityką interesowała się już od czasów liceum. Z wykształcenia ekonomistka. Jest absolwentką studiów w zakresie zarządzania, a także studiów podyplomowych z ekonomiki zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku obroniła doktorat z ekonomii zdrowia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W latach 2002-2010 pracowała jako asystentka w Instytucie Ekonomii KUL. Od 2007 roku wypełnia mandat posła na Sejm RP. W latach 2011-2013 pełniła urząd ministra sportu i turystyki. W trakcie sprawowania funkcji posła była członkiem Komisji Edukacji i Nauki, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Zdrowia. Propagatorka edukacji klimatycznej. Obecnie nauczycielka akademicka na Uniwersytecie SWPS.
Wojciech Nowicki
Urodzony 22 lutego 1989 roku w Białymstoku wybitny lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. W szkole podstawowej trenował piłkę nożną w Jagiellonii Białystok, ale właściwą karierę sportową rozpoczął w liceum jako zawodnik Klubu Sportowego Podlasie Białystok, gdzie odbywał pierwsze treningi rzutu młotem pod okiem trenera Bogumiła Chlebińskiego.
Utytułowany zawodnik i reprezentant Polski. Po raz pierwszy na międzynarodowym podium stanął w 2015 r. w trakcie mistrzostw świata w Pekinie, wówczas wywalczył brąz. Mistrz olimpijski z Tokio (2021), gdzie ustanowił rekord życiowy (82,52 m) i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Zdobywca srebrnych (2022, 2023) i brązowych (2015, 2017, 2019) medali mistrzostw świata. Trzykrotny mistrz Europy (2018, 2022, 2024) i brązowy medalista lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2016 roku. Multimedalista mistrzostw Polski, w tym pięciokrotny mistrz Polski (2017, 2018, 2020, 2022, 2023).
Za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W uznaniu za zasługi dla regionu i miasta otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego oraz Ambasadora Sportu Białostockiego w roku 2023. Jak stwierdził w jednym z wywiadów: „Uwielbiam trenować w Białymstoku. Tym bardziej, gdy pogoda dopisuje. Wokół pełno drzew, jest cień. Mam świetne warunki do treningów. Niczego mi tu nie brakuje.”
Rok szkolny 2023/2024
Karol Wójcicki
Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.
Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna.
Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.
Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik,
Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.