Przywołane słowa opisują temat kolejnego spotkania, które 23 października odbyło się w szkole w związku z projektem „Poznaj Mistrza”. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła uczniów liceum Pani adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka. Pani Mecenas prowadzi w Białymstoku kancelarię prawniczą, jest mediatorem i arbitrem. Łączy sprawowanie funkcji prezesa Centrum Mediacyjnego przy Krajowej Izbie Gospodarczej     z pracą na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Dzięki życzliwości zaproszonego gościa uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką zawodów prawniczych, w tym szczególnie profesji adwokata. Dowiedzieli się, że osobę, która zamierza wykonywać zawód mecenasa czy radcy prawnego, powinna cechować empatia i profesjonalizm. Pani Mecenas opowiedziała również o codziennej pracy i obowiązkach wynikających z prowadzenia własnej kancelarii. Zdradziła słuchaczom, że w kontakcie z klientem najważniejsza jest uważność i aktywne słuchanie. Dzięki tym cechom dobry prawnik jest w stanie spełnić oczekiwania osoby, która potrzebuje pomocy. Z kolei podczas rozprawy w sądzie adwokat musi pamiętać, że jest to miejsce, które można porównać do teatru, więc każdy gest i słowo może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

W trakcie rozmowy, prowadzący Julia Matys i Mikołaj Ostapkowicz z klasy 4A przywołali inicjatywę, którą zaplanowała i zrealizowała w naszej szkole Pani Mecenas. Było to szkolenie w zakresie mediacji szkolnej i rówieśniczej. Jak podkreśliła rozmówczyni,   wiedza na ten temat może być wykorzystana przez każdego z nas na co dzień i pomóc     w budowaniu dobrych relacji, ponieważ „w mediacji mówi się o przyszłości”.

W imieniu organizatorów spotkania oraz wszystkich uczestników tego wydarzenia serdecznie dziękujemy Pani dr Agnieszce Zemke-Góreckiej za życzliwość i poświęcony czas. Z pewnością liczne grono słuchaczy, zainspirowane charyzmą i sukcesami zawodowymi Gościa, zechce zrealizować swoje marzenia o studiach prawniczych. Jeśli zdecydują się podążać tą drogą, niech towarzyszą im słowa Pani Mecenas, która powiedziała, że „prawdziwym wyzwaniem jest realizacja własnych marzeń” i zawsze trzeba podążać za głosem serca.