W związku z przystąpieniem naszej szkoły do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” i realizacją projektu „Literatura – sztuka żywego słowa” uczniowie podjęli się różnych zadań służących uświadamianiu sobie i innym korzyści płynących z obcowania z literaturą. Wykonywane działania miały motywować młodzież do twórczego odbioru tekstów literackich i czerpania z nich wartościowych treści, a jednocześnie promować wybrane pozycje z księgozbioru szkolnej biblioteki. Z realizacją tych celów świetnie poradzili sobie uczniowie klas trzecich, wykonując prace plastyczne związane z hasłem „Literackie drzewo złotych myśli”.
Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością - do stworzenia drzewek wykorzystali różne materiały: zużyte gazety, papier kolorowy, farby, żywe rośliny. Jedni zdecydowali się na wybór inspirujących aforyzmów pochodzących z różnych dzieł, inni na drzewku umieścili złote myśli pochodzące z jednej lektury.
I tak klasy 3b,
3e,
3f
i 3g zdecydowały się ozdobić gałęzie drzewek cytatami z wielu, ich zdaniem, wartościowych książek. Na drzewku kl. 3g widnieją wybrane złote myśli w języku angielskim
Klasa 3a na roślince doniczkowej zawiesiła godne uwagi fragmenty pochodzące z jednej z najistotniejszych lektur z kanonu szkolnego - z „Lalki” Bolesława Prusa.
3c z kolei zdecydowała się wybrać cytaty z obfitującej w aforyzmy powiastki filozoficznej Antoine’a desant-Exupery’ego pt.„Mały Książę”.
Złote myśli z jednej z najbardziej znanych tragedii o miłości, z „Romea i Julii” Szekspira , ozdobiły drzewko przygotowane przez klasę 3d.