O walorach przyrodniczych północno – wschodniej Polski, zwyczajach dzikich zwierząt, postawach człowieka wobec natury i pasji, która przerodziła się w pracę, opowiadał uczniom klas 1b, 1d, 2b, 2d, 2e oraz 3c dr Michał Skierczyński. Zaproszony gość – nasz kolejny Mistrz – jest biologiem, ekologiem behawioralnym i ornitologiem. Swoje życie zawodowe związał ze światem natury. Jest organizatorem i pilotem wycieczek przyrodniczych oraz licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzański Parku Narodowym. Podczas rozmowy prowadzonej przez Inez Sznurkowską i Jakuba Wyszyńskiego opowiadał młodzieży o największych wyzwaniach związanych z wykonywaną pracą. Stwierdził, że należy do nich z pewnością postawa wielu turystów, którzy jedynie kolekcjonują wrażenia i zdjęcia, a nie potrafią kontemplować natury, przyglądać się jej ze spokojem i zrozumieniem.
Zaproszony gość podzielił się także ze słuchaczami refleksją na temat relacji człowieka ze światem natury. W jego opinii powinna się ona opierać na szacunku i empatii. Dr Skierczyński podkreślił, że człowiek jest jedynie gościem, który na chwilę wkracza do królestwa roślin i zwierząt i nie może ingerować w zasady, które od zawsze w nim panują. Jak twierdzi, współistnienie ze światem natury powinno opierać się na zasadzie „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Mistrz uważa, że natura potrafi odwdzięczyć się temu, kto z życzliwością odnosi się do jej reguł. Dzięki obcowaniu z dziką przyrodą człowiek może bowiem obudzić w sobie ciekawość świata, odizolować się od codziennych problemów i odkryć swoje prawdziwe potrzeby.
Podczas spotkania dr Skierczyński opowiedział także o kolejnej pasji związanej z obserwacją natury, tym razem za pośrednictwem obiektywu aparatu fotograficznego. Jak przyznał, pokazując wykonane przez siebie zdjęcia, najlepsze ujęcie można zdobyć wtedy, gdy jest się niezauważonym przez zwierzęta. Wówczas pokazują one swoje naturalne zachowania.

Inspirująca rozmowa z Panem dr. Michałem Skierczyńskim wpisuje się w niezwykle aktualną dyskusję nt. ekologii, klimatu i odpowiedzialnej postawy wszystkich pokoleń za przyszłość naszej planety. Jej przesłanie koresponduje ze słowami polskiej lekarki Zofii Gerlach, według której: „Natura zawsze jest zdolna dać dużo tym, którzy pragną ją zrozumieć.”