W najbliższym tygodniu uczennice klasy 2g będą zbierały dane ankietowe i robiły pomiary do projektu Jadąc do szkoły zmieniasz atmosferę w ramach konkursu Climate Detectives - to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom i uczennicom stworzenie własnego projektu z zakresu zmian klimatu lub ekologii.

W tym projekcie zadaniem zespołów jest – obserwując swoje lokalne środowisko – zidentyfikować problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, zbadać go i zaproponować sposób, by mu zaradzić!

Nasze “Zadymiary” (bo tak nazwały swój zespół) wykonują projekt w trzech etapach:

Etap I. Zauważ problem!
- W tej fazie zespoły identyfikują lokalny problem z zakresu zmian klimatu lub ekologii, który chcą zbadać jako „Climate Detectives – detektywi na tropie klimatu”. Uczniowie i uczennice powinni zdefiniować problem na podstawie obserwacji ich lokalnego środowiska. Zaplanować harmonogram badań, w tym to, kiedy i jak chcą zbierać dane i je analizować.

Etap II. Zbadaj go!
- Czas wziąć się do pracy! Zespoły mają za zadanie zbierać dane i wykonywać doświadczenia, które pomogą im w analizie problemu. Następnie będą musiały wywnioskować co z tych danych wynika. Jeśli będą korzystać z różnych źródeł danych, to będzie okazja do porównania ich między sobą. Ten etap zakończy wyciągnięcie wniosków.

Etap III. Zrób coś z nim!
- Wszyscy możemy coś zmienić! Na podstawie wyników swoich badań zespoły powinny zdecydować, jakie działania chcą podjąć – jako osoby i/lub jako grupy – w celu zmniejszenia lub eliminacji zbadanego problemu.

Czego doświadczą uczestnicy i uczestniczki?

To wyzwanie jest doskonałą okazją do integracji uczniów i uczennic, budowania grup, by uczyły się podziału zadań, odpowiedzialności i współpracy w zespole przy wykonaniu projektu. Młodzież może doświadczyć, czym jest wspólnota zjednoczona wokół realizacji wspólnego celu.
Wyniki badania pokażemy w lutym.

Z góry dziękujemy za pomoc w zebraniu danych,
zespół badawczy "Zadymiary" z klasy 2g pod opieką Olgi Bułatowicz