Dnia 17 maja 2024 r. Pani Weronika Sołkiewicz, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz aplikantka adwokacka w Izbie Adwokackiej w Warszawie,  przeprowadziła w II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku prelekcję nt. podstawowych zasad procesu cywilnego. W prelekcji uczestniczyli Uczniowie klasy: IE oraz IIIE.

Podczas prelekcji Uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z procesem cywilnym, aktami prawnymi regulującymi zasady procesu cywilnego oraz najważniejszymi podmiotami procesu cywilnego. Zostały również omówione kwestie dot. najważniejszych praw i obowiązków powodów i pozwanych oraz różnic między prawdziwym procesem cywilnym a procesem cywilnym przedstawianym w filmach i serialach o tematyce prawniczej.

Uczniowie mieli możliwość zweryfikowania swojej wiedzy poprzez zadawanie pytań prelegentce oraz podczas uczestnictwa w dyskusji.