21 listopada 2022 r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Okazją do spotkania była 103. rocznica powstania placówki i 23. przywrócenia jej imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Uroczystość prowadzili:  Kamila Niemotko z kl. 3f, Urszula Klimaszewska z kl. 2b, Adam Chudek z kl. 3d i Radosław Skorupski z kl. 2a.

Na początku wprowadzono sztandary szkoły z różnych okresów jej funkcjonowania i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał Dyrektor szkoły – Pan Dariusz Bossowski i podkreślił,  że II Liceum Ogólnokształcące to szkoła, w której rzesza ludzi wzorem patronki, Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, aktywnie działa na rzecz lepszej przyszłości, pielęgnując jednocześnie tradycję. Potem powiedział m. in.:

„Dbałości o merytoryczny poziom szkoły towarzyszy troska o komfort pracy uczniów i nauczycieli. Cieszy nas to, że młodzież zdobywa wiedzę w dobrze wyposażonych pracowniach pod kierunkiem ludzi, którzy wykonują swój zawód z miłością i pasją. Nieustanie pracujemy nad tym, aby czas spędzony w szkole kojarzył się nie tylko z intensywna pracą, ale także z przyjemnością”.

Po przemówieniu Pana Dyrektora wyprowadzono sztandary szkoły, a następnie mieliśmy przyjemność wysłuchania piosenki Mieczysława Fogga „Walc Francois” zaśpiewanej przez Marcela Nytko z kl. 2b, któremu towarzyszyli Natalia Bielecka z kl. 4a i Michał Lipski z kl. 4f, tańcząc walca.

Kolejnym punktem uroczystości był film przedstawiający historię szkoły, dzięki któremu mogliśmy poznać jej dzieje.

Po obejrzeniu filmu przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na Sapieżankę i Sapiehę. To tradycja zapoczątkowana w 2002 r. O tytuł ubiegają się corocznie uczniowie, którzy wyróżniają się wzorowymi wynikami w nauce, a także działalnością społeczną oraz charytatywną na rzecz szkoły i środowiska. W tym roku dotychczasowi Sapieżanka i Sapieha: Oliwia Masalska z kl. 4a oraz Michał Lipski z kl. 4f przekazali zaszczytne tytuły nowo wybranym – Martynie Jaworowskiej, uczennicy kl. 2b i Michałowi Jurczukowi, uczniowi kl. 2f. Pan Dyrektor wręczył parze symboliczny klucz do szkoły, upoważniając tym samym do reprezentowania placówki.

Następnie wysłuchaliśmy piosenki „Hallo Django” pięknie zaśpiewanej przez szkolny chór oraz obejrzeliśmy kolejny taniec – rock and roll –  wykonany przez uczniów klasy 2c i 2e.

Kolejna część uroczystości dotyczyła obecnej działalności szkoły. W temat wprowadził wszystkich wyjątkowy gość – Duch szkoły, w tej roli wystąpiła uczennica klasy 3b, Maja Mantur.

Święto Szkoły było okazją do zaprezentowania informacji o wyróżniających naszą szkołę międzynarodowych programach: IBDP – program matury międzynarodowej, DSD II- program rozszerzonej nauki języka niemieckiego kończący się uzyskaniem dyplomu językowego na poziomie C1, Erasmus +, realizowanych innowacjach oraz licznych kołach zainteresowań.

Po występie Natalii Gawryluk z kl. 1a, która zaprezentowała się w tańcu nowoczesnym, ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Perła Księżnej.

Co roku nagradzane tym wyróżnieniem są osoby niezwykłe, pełne pasji i zaangażowania. Wśród nich mamy wyjątkowo zdolnych uczniów, odnoszących sukcesy w wielu dziedzinach oraz nauczycieli pasjonatów. Kapituła konkursu przyznała Perły Księżnej w trzech kategoriach:

Nauczyciel – Pani Profesor Beacie Wnuczyńskiej - Ogryzko

Uczeń II LO – Stanisławowi Antoniemu Pańkowskiemu z kl. 4a

Uczeń na szóstkę – Tomaszowi Pogorzelskiemu z kl. 8a

Pan Dyrektor Dariusz Bossowski pogratulował zwycięzcom konkursu i wręczył im honorowe wyróżnienia.

Ostatnim punktem programu był występ szkolnego chóru, który zaśpiewał piosenkę „We are the world”.