- Szczegóły
- Odsłony: 30
Cześć, a raczej „Servus” wszystkim czytającym! :)
Nazywam się Gabriel Mackiewicz, a swoją przygodę z II Liceum na profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym zakończyłem w 2023 roku.
Podczas nauki uczęszczałem na zajęcia programu DSD II, dzięki którym, po uzyskaniu certyfikatu językowego, otworzyło się przede mną wiele dróg. Najważniejszą z nich była możliwość studiowania na moim wymarzonym uniwersytecie – Technische Universität München. Gdybym miał wybrać słowa najlepiej opisujące te zajęcia, byłyby to: wsparcie i przyjazna atmosfera. Kiedy wspominam lekcje DSD, na twarzy pojawia mi się uśmiech.
Obecnie jestem na 3. semestrze studiów licencjackich z informatyki na TUM. Przyznam szczerze, że przeskok z liceum na studia za granicą, w moim drugim języku obcym, był trudny. Przez pierwsze pół roku musiałem włożyć dużo wysiłku, by mój niemiecki osiągnął poziom, na którym czułbym się swobodnie podczas zajęć. Dodatkowym utrudnieniem była sytuacja mieszkaniowa w Monachium, która jest daleka od idealnej. Mimo to uważam, że podjęcie studiów w tym kraju, mieście i na tej uczelni było najlepszym możliwym wyborem. Po pierwszym półroczu, będącym okresem przejściowym, mogę stwierdzić, że czuję się swobodnie zarówno z językiem, jak i z życiem w Monachium.
Na początku wspomniałem o wielu możliwościach, które otworzył przede mną program DSD II, ale było to jedynie preludium do tych, które pojawiły się po dołączeniu do mojej uczelni. TUM oferuje wiele sposobów na rozwój – od targów IKOM, na których przedstawiciele różnych firm (BMW, Lufthansa, Rolls-Royce, Bosch i wiele innych) prezentują możliwości praktyk i pracy studenckiej, przez liczne zajęcia dodatkowe i projekty umożliwiające rozwój oraz poznawanie innych osób, aż po zagraniczne semestry (tzw. Auslandsemester), gdzie dla najlepszego uniwersytetu w Unii Europejskiej możliwości wyboru kraju są niezliczone.
Dodatkowym odkryciem, które zawdzięczam wyborowi Monachium jako mojego miejsca na najbliższe lata, są góry - Alpy. Dzięki Deutschlandsticket, na który studenci w Bawarii mają zniżkę, można wsiąść w pociągi regionalne i znaleźć się w górskich miejscowościach w 1–1,5 godziny od München Hauptbahnhof. Dodatkowo Monachium, ze względu na swoje położenie, jest świetną bazą dla osób lubiących weekendowe podróże. Wypad do Austrii, Czech, Szwajcarii czy Włoch to opcja, którą bez problemu umożliwia stolica Bawarii.
Serdecznie polecam każdemu podjąć możliwość studiowania za granica, a szczególnie w Niemczech. W razie potrzeby, chętnie podpowiem we wszystkich sprawach;)
- Szczegóły
- Odsłony: 84
1. Hanna Halavachova 54p.
2. Aliaksei Pauliuchenka 38p.
3. Mokhan Alyona - nb.
- Szczegóły
- Odsłony: 26
Serdecznie zapraszamy uczniów klas z rozszerzonym programem nauczania chemii, oraz wszystkich uczniów wykazujących zainteresowanie chemią do udziału w XI Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów PŁ. W Konkursie obowiązuje materiał chemii z poziomu rozszerzonego szkół średnich wraz z elementami analizy jakościowej.
Konkurs organizowanych jest w dwóch etapach:
- Pierwszy etap polega na rozwiązaniu zadań pobranych ze strony konkursu i przesłaniu rozwiązań pocztą.
- Drugi etap polega na rozwiązywaniu zadań teoretycznych oraz zadania laboratoryjnego w wyznaczonym przez organizatorów terminie (jeden dzień) w Politechnice Łódzkiej.
Przykładowe zadania I i II etapu dostępne są na stronie internetowej konkursu.
Rozwiązania zadań I etapu należy wysłać na adres organizatorów do 15 listopada 2024 roku w formie papierowej.
W związku z powyższym prosimy o oddanie rozwiązań Koordynatorowi Konkursu do dnia 13 listopada do godziny 10:00
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Laureaci Konkursu zostają przyjęci na I rok studiów pierwszego stopnia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na Wydziały: Chemiczny, Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
Koordynator konkursu
mgr Martin Rydygel
- Szczegóły
- Odsłony: 29
Zapraszamy uczniów szkół średnich oraz ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu Chemicznego organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z nauczycielami chemii.
Terminy konkursu
I etap szkolny: 4 listopada 16:00 s. 236
II etap: 7 grudnia 2024 r. godz. 11:00
Etap finałowy: 1 marca 2025 r.
Zgłoszenia do 31 października u Koordynatora konkursu lub poprzez dziennik elektroniczny.
Szczegółowe informacje o konkursie na stronie internetowej:
https://chemia.amu.edu.pl/wspolpraca/dla-szkol/konkurs-chemiczny
Koordynator Konkursu
Mgr Martin Rydygel
- Szczegóły
- Odsłony: 91
Drodzy Uczniowie,
zapraszam do zapisów na 9. edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej! Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych interesujących się kinematografią i komunikacją społeczną. Olimpiada to inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu.
Temat tegorocznej edycji: Współczesne przeobrażenia audiowizualności.
Wśród licznych nagród oprócz książek czy filmów są m.in. indeksy na uczelnie wyższe w całym kraju, akredytacje na festiwale filmowe.
Zaś tytuł Laureata otrzymuje 12 Uczestników III Etapu, którzy uzyskali najwięcej punktów w klasyfikacji wyników ostatecznych, pozostali uczestnicy III Etapu otrzymują tytuł Finalisty.
Wszystkie informacje dotyczące olimpiady są umieszczone na stronie: https://liblink.pl/GjWwsiNNXa
UWAGA! Proszę o zawiadomienie mnie o chęci uczestnictwa w olimpiadzie i przyniesienie wypełnionej karty: zgłoszenie uczestnictwa (załącznik 2 lub 2a do regulaminu) do 31 października 2024 r.
Zapraszam do udziału!
Szkolny koordynator Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Iga Zawadska