Konkurs Beamline for Schools (BL4S 2023) na eksperymenty fizyczne, które mają być przeprowadzone w laboratorium CERN pod Genewą lub w DESY w Hamburgu. Konkurs polega na przygotowaniu
projektu eksperymentu wykorzystującego wiązkę cząstek. Nagrodą za najlepsze projekty jest wyjazd trzech zwycięskich zespołów z opiekunem do Szwajcarii lub Niemiec i zrealizowanie swojego pomysłu. Są też
przewidziane drobne nagrody dla zespołów zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu. W 2016 r. jednym z dwu zwycięskich zespołów była grupa uczniów z Płocka.
Niezależnie od wyniku konkursu, uczniowie uczestniczący w nim mają w czasie przygotowań okazję do zapoznania się z fizyką cząstek elementarnych.

Konkurs Beamline for Schools (BL4S - Wiązka dla szkół) daje uczniom szkół średnich szansę na przeprowadzenie prawdziwego eksperymentu w renomowanym laboratorium badawczym: w CERN pod Genewą lub w DESY w Hamburgu. W konkursie Beamline for Schools mogą brać udział zespoły co najmniej 5 uczniów ze szkół średnich w wieku powyżej 16 lat wraz z przynajmniej jednym opiekunem. Trzeba opisać swój twórczy pomysł na prosty eksperyment oraz na działania popularyzujące naukę i wysłać projekt eksperymentu oraz krótki film najpóźniej 12 kwietnia 2023. Poprzedni zwycięzcy konkursu badali budowę piramid, szukali cząstek dotąd przez nikogo nie zaobserwowanych albo tworzyli własne detektory cząstek. A Wy, może wymyślicie coś jeszcze innego? W 2023 r. na przeprowadzenie eksperymentu mają szansę 3 zespoły!

• styczeń 2023 – Początek rejestracji
    Po zarejestrowaniu nazwy zespołu z podaniem państwa i danych kontaktowych do opiekuna będzie można otrzymywać wiadomości e-mail dotyczące konkursu.
  • 12 kwietnia 2023 – Ostateczny termin zgłaszania projektów
    Najpóźniej w tym dniu należy wysłać projekt eksperymentu oraz 1-minutowy film wideo (projekt i film w języku angielskim).
  • czerwiec 2023 – Ogłoszenie zwycięzców konkursu
    dwa zwycięskie zespoły zostaną zaproszone do CERN, a zespoły zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu otrzymają specjalne nagrody
  • wrzesień 2023 – Zwycięzcy przeprowadzą swój eksperyment w CERN lub DESY

Więcej szczegółów dotyczących konkursu jest umieszczonych na stronie:  cern.ch/bl4s