„Grüß Di! Mam na imię Łukasz i w 2017 roku ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku na profilu matematyczno-fizycznym (klasa A). Dodatkowo w tym samym roku, ukończyłem 6-letni program DSD II, zakończony egzaminem językowym. Sam program wspominam jako czas intensywnej pracy i nauki, która jednak bardzo się opłaciła, gdyż po ukończeniu szkoły otrzymałem certyfikat C1 ze znajomości języka niemieckiego. Program DSD w II LO jest bardzo dobrze przygotowany, a po włożeniu własnego zaangażowania i ciężkiej pracy, zdanie egzaminu nie stanowi żadnego problemu. Po ukończeniu szkoły, postanowiłem wyjechać na studia do Niemiec, do stolicy Bawarii - Monachium. Certyfikat DSD umożliwił mi bezproblemowe spełnienie wymagań dotyczących znajomości języka niemieckiego, potrzebnej przy aplikacji na studia.
Obecnie rozpoczynam 5 semestr informatyki, na Technische Universität München (TUM). Sama aplikacja na studia zajmuje wiele czasu, ale przy odpowiednim zaangażowaniu i wczesnym przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów (Maj / Czerwiec klasa maturalna) wszystko przebiega bez problemu. Nauczyciele z II LO bardzo pomogli mi przy rozwiązywaniu problemów i załatwianiu potrzebnych formalności. Przebieg aplikacji jest bardzo dokładnie wyjaśniony na stronie każdego uniwersytetu, a uczelnie są bardzo zaangażowane w pomoc przyszłym studentom przy aplikacji na studia. Aby zostać przyjętym na studia musiałem również odbyć rozmowę kwalifikacyjną, podczas której profesorowie sprawdzali moje umiejętności językowe i matematyczne. Na początku studiów musiałem się przełamać aby swobodnie konwersować w języku niemieckim, ale trwało to zaledwie kilka tygodni. Uczelnia dodatkowo oferowała specjalne kursy z języka niemieckiego kierowane w stronę obcokrajowców, aby ułatwić im odnalezienie się w obcym państwie. Najważniejsze jest jednak poznanie ludzi pochodzących z Niemiec, aby po pewnym czasie swobodnie komunikować się w tym języku.
Co do samych studiów: jestem bardzo zadowolony z wybranej uczelni i kierunku. Zajęcia są prowadzone na bardzo wysokim poziomie, a studenci uczą się dużo teorii, która w późniejszych semestrach jest poparta praktyką. Na uczelni pierwsze 4 semestry to tzw. Grundstudium, czyli większość studentów musi zdać pewną pulę obowiązkowych przedmiotów, które dają szeroki pogląd na możliwości związane z przyszłą karierą zawodową. Od około 4 semestru, studenci sami wybierają swoje przedmioty w dziedzinach które ich interesują. Bardzo ciekawym aspektem studiowania na TUM, jest ścisła współpraca uczelni z największymi firmami w regionie. Na przykład istnieje możliwość robienia projektów pod wspólnym nadzorem firm i uczelni, podczas których studenci zdobywają kontakty w branży i wykorzystują nabytą wiedzę w realnych zadaniach.
Jako ostatni punkt, warto wspomnieć o olbrzymich możliwościach związanych ze studiami za granicą. Jako że wiele uczelni niemieckich jest bardzo znanych na świecie, można tu spotkać ludzi ze wszystkich zakątków świata. Dzięki temu człowiek poznaje nowe kultury, a jego umysł otwiera się na nowe możliwości. Dodatkowo sam Land w którym studiuję obfituje w niesamowite miejsca, które są położone w bliskiej odległości do Monachium, więc ciężko jest się tutaj nudzić!
Wszystkich tych, którzy są zainteresowani studiami w Niemczech zapraszam do kontaktu ze mną. Chętnie pomogę i odpowiem na Wasze pytania!”
Łukasz Zalewski
Cała społeczność szkolna życzy sukcesów na studiach i trzyma kciuki.
Dariusz Bossowski