II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

„Zrozumieć Europę…” - Erasmus +

Niezwykłe przeżycia uczniów naszej szkoły - projekt programu Erasmus + „Zrozumieć Europę…” w dniach 03-09.12.2017

Berlin – Poczdam – Soest - Düsseldorf

 Przygoda z polsko – niemiecką historią rozpoczęła się wczesnym niedzielnym porankiem. Grupa 15 uczniów/uczennic II LO wyruszyła do stolicy Niemiec, aby tam w towarzystwie uczniów niemieckiego gimnazjum z Soest poznać losy osób dotkniętych terrorem. Odwiedzili oni między innymi muzeum Blindenwerkstatt Otto Weidt, fragment muru berlińskiego, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Pomnik pamięci ludzi prześladowanych przez nazizm, a wszystko to odbywało się na rowerach i przy wsparciu przewodnika miasta Berlin. Kolejne dni pobytu w Niemczech nie były mniej interesujące, uczniowie odwiedzili siedzibę niemieckich władz, a następnie po podziwianiu panoramy miasta z kopuły Reichstagu wyruszyli szlakiem dawnego władcy Prus, czyli do letniej siedziby Fryderyka II Wielkiego w Poczdamie. W pałacu Sanssouci poznali upodobania króla i charakterystyczne cechy stylu rokoko zwiedzając bogato zdobione wnętrza i rozległe ogrody.

Kontynuując założenia projektowe we środę wyruszyli uczniowie pociągiem w dalszą podróż po historycznych zakątkach Niemiec, tym razem do niemieckiego Soest - urokliwego miasteczka w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia. Zwiedzili tam średniowieczną starówkę, poznali historię miast Hanzy (Związek Hanzeatycki). Podczas zwiedzania cmentarza żydowskiego poznali poruszające losy Żydów i tym samym poszerzyli wiedzę w zakresie judaizmu.

Ostatnim przystankiem kulturoznawczym uczniów było miasto o dużym znaczeniu gospodarczym Düsseldorf i jednocześnie stolica kraju związkowego Nadrenia Północna – Westfalia.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w niemieckiej prasie „Soester Anzeige”, w którym to Michał Gerasimuk i Kacper Wołosik (ucz. klasy II liceum) udzielili rzeczowej wypowiedzi, a koordynatorka projektu Cornelia Dieckmann podkreśliła wysoki poziom językowy naszych uczniów oraz ich ogromne zaangażowanie w odkrywanie prawd historycznych.

https://aldegrevergymnasium.de/aktuelles.html

Wszyscy uczestnicy projektu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, mając na uwadze fakt, że projekt odbył się dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+.

Kontakt

85 65 11 416